Przyłbice dodatkiem, a nie ochroną – Minister Zdrowia przedstawił nowe restrykcje

11
Fot. pixabay.com
Od 27 lutego, czyli najbliższej soboty wchodzą w życie zmiany dotyczące m.in. zasłaniania nosa i ust. Ci, którzy do tej pory używali jedynie przyłbic będą mogli je stosować już jedynie, jako dodatek, a nie jedyną formę ochrony. Ochrona, która będzie dopuszczona to maseczki - chirurgiczne, bawełniane lub te z filtrami. W życie wchodzi także obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających południową granicę. Wyjątkiem będzie negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

Najnowsze dane epidemiczne to 12 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem w ciagu minionej doby. Zmarły 372 osoby. Słupki zachorowań rosną, a specjaliści nie mają już wątpliwości, że mamy do czynienia z trzecią falą epidemii. – Obserwujemy także to, co dzieje się w szpitalach. W ostatnim tygodniu zanotowaliśmy wzrost zajętych łóżek o ponad 1000. Trzeba się liczyć z tym, że nowe mutacje będą się pojawiać. Widzimy niepokojący trend – duży udział mutacji brytyjskiej w liczbie badanych próbek – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Szef resortu podkreślił, że warto tą sytuację analizować na poziomie regionów. – Sytuacja pod tym kątem jest bardzo zróżnicowana. Polska jest podzielona. Dużo zakażeń stwierdzamy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, a z drugiej strony mamy na przykład województwo dolnośląskie lub łódzkie. Te informacje nie pokazują nam dobrej perspektywy. Współpracując z analitykami przyglądamy się prognozom. Szczyt trzeciej fali to średnia zachorowań na poziomie 10-12 tysięcy – informował.

Minister Zdrowia podjął decyzję o zrobieniu “małego kroku wstecz”, jeśli chodzi o obowiązujące restrykcje. Dotyczą one jedynie województwa warmińsko-mazurskiego. -Chcielibyśmy, aby restrykcje, które będą obowiązywać od soboty były w całym kraju. Wyjątkiem jest województwo warmińsko-mazurskie. Tam klasy I-III wrócą do nauki zdalnej. Galerie, hotele, kina, teatry, czy baseny zostaną ponownie zamknięte – mówił Niedzielski.

Oprócz tego w życie wchodzi obowiązek kwarantanny dla osób, które przekroczą południową granicę Polski. Wyjątkiem jest negatywny wynik testu na koronawirusa, który był wykonany w ciągu 48 godzin. 

Podczas konferencji prasowej przekazano także nowe restrykcje dotyczące zasłaniania nosa i ust. Wciąż możemy używać maseczek. Zarówno tych bawełnianych oraz chirurgicznych, czy z filtrami. Jeśli chodzi o przyłbice mogą być one dodatkiem, a nie jedyną ochroną. Szalik lub chustka także nie są ochroną.

Nadal podstawowym elementem, który pozwala nam się zabezpieczyć jest dystans, dezynfekcja oraz maseczka. Zasada DDM będzie miała dodatek w postaci literki A i W. A to aplikacja i W to wietrzenie.

Aplikacja STOP COVID lub PROTEGO SAFE to nowość, o której poinformowano podczas konferencji. “Aplikacja monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana. „Zapamiętuje” każde spotkanie, które trwało więcej niż 15 minut i odbyło się w odległości poniżej 2 metrów. Jeśli któryś z użytkowników zachoruje – pozostali, z którymi miał kontakt w ciągu ostatnich 14 dni, otrzymają powiadomienie. Dzięki temu będą mogli ochronić siebie i innych” – czytamy na stronie rządowej.

SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ TUTAJ

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

 1. 15
  27

  Przylbice to porażka. Dobrze że zlikwidowali . Jeden plus że obostrzenia będą regionami. Więc lepiej przestrzegać zasad. Bo potem lament jak zamkną galerie znowu itd.

 2. 7
  9

  Ruszyć tych kierowników i założyć wreszcie w zakładach wszystkim maseczki, łaźą z biura do biura i roznoszą Covid-19

  • 4
   3

   Zwykła bawelniana z filtrem jest po 5 zł. To tak dużo. Prac w 60 stopniach i pasuje. Nikt nie każe nosić chirurgicznych.

 3. 3
  2

  Po kiego diabła nosić maseczkę i przyłbicę która nic nie ochrania chyba by dociążyć tą pustą łepetynę.jest pandemia a ludzie zachowują się jak dzikusy w kościołach to już masakra maski na brodach nie w każdych kościołach odkażają ławki ksiądz przed udzieleniem komunii nie odkaża rąk i tak wygląda dbałość przed zarażeniem się wirusem masakra.

  • 3
   2

   Na temat kościołów to szkoda gadać . Czemu nie zamkną. Ta komunia ręką podawana. Szaleństwo

  • 1
   2

   NIE MA i NIE BYŁO żadnej pandemii. Przestań oglądać telewizję, a być może rozum do ciebie powróci…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick