Przykład idzie z góry. „Deszczówka” dla samorządów

0
Włodarze miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz gminy Odolanów podpisali dziś umowy na dofinansowanie z programu „Deszczówka”, który realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Za granty samorządy lokalne wybudują instalacje do zbierania wody deszczowej i jej ponownego wykorzystania na budynkach użyteczności publicznej. W przypadku Ostrowa będzie to przedszkole, w Odolanowie – świetlica wiejska. Oba samorządy łącznie pozyskały ponad 180 tysięcy złotych.

Program „Deszczówka” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego ma prosty cel – promowanie ekologii za pośrednictwem samorządów, które są beneficjentami środków na montaż instalacji do gromadzenia i ponownego wykorzystania wody opadowej. – Przykład musi iść z góry, dlatego my jako samorząd wojewódzki w jednostkach nam podległych, tam gdzie się da montujemy zbiorniki na deszczówkę i ją wykorzystujemy. To przede wszystkim podległe nam szpitale czy instytucje kultury – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Pula tegorocznej edycji programu to ponad 2 miliony na ponad dwadzieścia instalacji w Wielkopolsce.

Umowę na granty podpisało kilka samorządów z południowej części województwa, m.in. miasto i gmina Ostrzeszów, Kępno, Odolanów i Ostrów Wielkopolski. Dla Odolanowa na montaż zbiornika na deszczówkę przy jednej z sal wiejskich na terenie gminy przeznaczono równe 100 tysięcy złotych, miasto Ostrów otrzymało prawie 86 tysięcy na zadanie przy Przedszkolu nr 1 (przy ul. prof. Kaliny). – Znaczenie ekonomiczne jest oczywiście ważne, bo wykorzystanie deszczówki to realne korzyści w postaci oszczędności, ale dla nas najważniejsze jest, by to zadanie miało charakter edukacyjny dla najmłodszych mieszkańców – uważa prezydent Beata Klimek. Burmistrz Odolanowa Marian Janicki uważa także, że wykorzystanie wody deszczowej to obecnie priorytet w zakresie ochrony środowiska i wiele działań na terenie gminy jest już prowadzonych, to między innymi nowe studnie głębinowe. – Zastanawiamy się także czy nie iść śladem naszych sąsiadów i tak jak w Ostrowie zaproponować mieszkańcom dofinansowania na montaż zbiorników na deszczówkę – mówi Marian Janicki.

Ostrowski program „Ostrów łapie deszcz” już trzykrotnie skierowany był do mieszkańców miasta, którzy chcieli pozyskać dofinansowanie na przydomowe zbiorniki na wodę opadową. Tylko w ostatnim naborze złożono 140 wniosków.

W załączonym materiale krótka relacja z podpisania umów z programu „Deszczówka” w ostrowskim magistracie.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick