DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Przy legendarnym Okrągłym Stole wzięli udział w debacie oksfordzkiej u prezydenta Andrzeja Dudy

Drużyna z I LO w Ostrzeszowie miała okazję zestawić swoje argumenty z reprezentantami II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie. Teza debaty brzmiała: „Okrągły Stół był jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce”. Uczestnicy debaty spierali się na argumenty w roli Okrągłego Stołu zasiadając przy nim, co było dla nich dodatkowym przeżyciem. „Z założenia nie ogłoszono zwycięzcy, choć jury jednomyślnie wskazało na młodych ostrzeszowian jako drużynę, która lepiej przestawiła linię argumentacyjną i skontrowała argumentację adwersarza. Prezentowanych w debacie stanowisk drużyn nie należy utożsamiać z rzeczywistymi poglądami, bowiem zostały one przez nich wylosowane” – czytamy na fanpage’u szkoły.

Spór na argumenty odbył się w Sali Kolumnowej w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, Wicepremiera Edukacji Narodowej Macieja Kopcia oraz dyrektora Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery. Wśród osób wspierających ostrzeszowską drużynę znaleźli się Dyrektor kaliskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu Violetta Słupianek, Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki, dyrektor I LO Michał Błoch oraz młodzież z tej szkoły.

Debata oksfordzka polega na wymianie rzeczowych argumentów i obronie bądź obaleniu postawionej na początku tezy. Pozwala doskonalić wymianę myśli i prowadzić rozmowę w taki sposób, by nie używać argumentów ad personam, czego brakuje we współczesnej debacie publicznej.

Na stronie prezydent.pl można obejrzeć zapis debaty z udziałem uczniów I LO w Ostrzeszowie. Nagranie wideo zamieszczamy także poniżej.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • SS
    Stary Solidaruch

    środa, 6 lutego, 2019

    Biedne dzieci. Nasłuchały się pewnie narracji postkomunistycznej o pięknym okrągłym stole, podczas którego towarzysze dogadali się ze swoimi kapusiami i wykiwali społeczeństwo. I będą kontynuować etos judaszów z Bolkiem Otua na czele.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz