Przeterminowane szczepionki tylko w Pleszewie. „Można spać spokojnie”

0
Setki szczepionek, które powinny zostać zniszczone, trafiło do pacjentów w wielu regionach Polski. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda na naszym terenie. Część preparatów trzeba było zutylizować, ale zdaniem pracowników sanepidów, nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Szczepionki, które musiały zostać zutylizowane znalazły się tylko w Pleszewie. Instytucje, w których nastąpiła awaria energii elektrycznej wycofały wadliwe preparaty, a w przychodniach została przeprowadzona kontrola. Spisano protokoły, zabezpieczono szczepionki i przekazano je do utylizacji. – Placówki w których miało miejsce to zdarzenie, posiadały system elektronicznego nadzoru nad szczepieniami. Nastąpiła przerwa w przesyłaniu wiadomości sms informujących o awarii. Wszystkie placówki podległe nadzorowi Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pleszewie, zostały objęte nadzorem i nie stwierdzono w nich nieprawidłowości – mówi Jolanta Ulatowska z tamtejszego sanepidu.

W Ostrowie Wlkp. wszystkie szczepionki były zdatne do użycia. Mieszkańcy mogą więc spać spokojnie. – Mamy cały system monitorujący. Zebraliśmy informacje z Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej i nikt nie zgłosił, że występuje taki problem ze szczepionkamimówi Tadeusz Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp.

O braku zgłoszeń dotyczących wadliwych szczepionek usłyszeliśmy także dzwoniąc do sanepidów w Jarocinie, Ostrzeszowie i Krotoszynie. – Podmioty przechowujące szczepionki, monitorują na bieżąco temperaturę ich przechowywania oraz prowadzą rejestry pomiarów w lodówkach – mówi  Beata Janiak, epidemiolog z Ostrzeszowa. W podobnym tonie wypowiada się Natalia Snadna, kierownik oddziału epidemiologicznego w Krotoszynie. – Nie było w naszym powiecie żadnych wadliwych szczepionek. Mamy agregat, monitoring w lodówkach i system powiadamiania, na wypadek gdyby chłodzenie przestało działać.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick