Przeszedłeś COVID-19? W Pleszewie działa rehabilitacja dla ozdrowieńców

5
Fot. szpital-pleszew.pl
Szpital w Pleszewie przystąpił do programu refundowanego przez NFZ dotyczącego kompleksowe rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Do dyspozycji ozdrowieńców w placówce przygotowano 10 miejsc na oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej. Podobna pomoc pocovidowa działa także w Koźminie Wielkopolskim, jako filia krotoszyńskiego szpitala.

Pleszewskie Centrum Medyczne jest jedną z 18 placówek w Wielkopolsce, która zaczęła przyjmować na oddział rehabilitacyjny pacjentów po przebyciu SARS-CoV-2. O tym, czy ozdrowieniec powinien zostać poddany specjalistycznej fizjoterapii decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Pod uwagę brany jest m.in. RTG klatki piersiowej z opisem wykonanym po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualne wyniki badań krwi i EKG. – W zależności od stanu zdrowia-każdy pacjent może liczyć na bezpłatną rehabilitację, która będzie trwała od dwóch do sześciu tygodni. Jeśli ozdrowieniec będzie miał ciężkie powikłania po chorobie-wówczas zostanie umieszczony na oddziale i tam będzie poddawany zabiegom fizojoterapeutycznym. Z kolei te osoby, które mogą samodzielnie się poruszać i COVID nie wyrządził w ich organizmach bardzo poważnych szkód, będą mogły korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej. Należy też dodać, że równocześnie na oddział cały czas są przyjmowani pacjenci, którzy muszą być poddawani rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej i kardiologicznej – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Część miejsc na oddziale rehabilitacyjnym jest wyłączona z powodu utworzenia w PCM oddziałów covidowych. Pełna dostępność do łóżek rehabilitacyjnych nastąpi po likwidacji łóżek przeznaczonych na leczenie pacjentów chorych na COVID-19. Plan rehabilitacji pocovidowej zakłada m.in. kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe czy inhalacje. – Ozdrowieńcy mogą korzystać z kompleksowej rehabilitacji przez rok od zakończenia leczenia związanego z przebytym koronawirusem – dodają przedstawiciele placówki.

W regionie działa jeszcze jedna placówka, w której można otrzymać podobną pomoc. To Oddział Rehabilitacyjny w Koźminie Wielkopolskim podlegający pod krotoszyński szpital.

Pełną listę placówek z rehabilitacją pocovidową w Wielkopolsce znajdziesz TUTAJ.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

    • Powiedz to tym, którzy mają po covidzie płuca w rozsypce. Pewnie nie masz takich wśród swoich znajomych i stąd twoje podejście.

    • Kawał chama z ciebie Freedom. Ja miałem szczęście, przeszedłem zakażenie w domu. Do dziś, a minęło już kilka tygodni mam zadyszkę i kłopoty z oddychaniem. Co ty gnojku możesz wiedzieć o tym paskudztwie. Niedaleko mojego domu mieszkała rodzina z ciężko chorą staruszką. Kobieta poprosiła o księdza. Ten przyszedł nie wiedząc, że sam jest zakażony. W efekcie i kobieta i dwóch jej synów przeniosło się na łono Abrahama, a faceci na nic nie chorowali. Przypadek? Lekka grypka? Nie życzę ci gnojku takich przeżyć.

    • A mój znajomy zmarł przez covid na zawał bo mu nikt nie pomogł tylko czekali na wyniki covidu którego nie było. Na 100 zmarłych 10 zmarło na covid a 90 przez covid

    • Bredzisz Freedom, sam pisałeś, że covid to grypa ściema. Na grypę rocznie umiera mniej ludzi niż na covid w 1 dzień. Jesteśmy na czołowym miejscu w świecie pod względem zgonów na covid, a tacy idioci jak ty wypisują takie brednie. Zaczynam poważnie życzyć ci takiego zakażenia z tlenem i respiratorem, niewierny Tomaszu. No i ten “muzg”…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick