Przed nim tylko Kościuszko i Pułaski. Gen. Adam Joks obejmuje dowództwo w US Army!

1
gen. Adam Joks (z lewej) i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak / screen z materiału wideo opublikowanego przez MON na YouTubie
O tym, że gen. Adam Joks został zastępcą generała US Army informowaliśmy w marcu tego roku. Wtedy też o tym awansie dowiedział się pochodzący z Mikstatu mundurowy. W czwartek w Poznaniu odbyła się uroczystość pożegnania gen. Joksa przed wylotem do Stanów Zjednoczonych (baza Fort Knox w stanie Kentucky). W uroczystości uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Tak duże wyróżnienie nie zdarza się często, a już na pewno wśród polskich mundurowych. Objęcie stanowiska zastępcy dowódcy V Korpusu US Army to nie lada osiągnięcie. Gen. Adam Joks jest trzecim Polakiem, zaraz po Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce, który będzie mógł się pochwalić pełnieniem tak ważnej roli w amerykańskiej armii.

– Generał Adam Joks jest pierwszym dowódcą, Polakiem, który obejmuje tak wysokie stanowisko w dowództwie US Army po Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce. To jest wydarzenie historyczne. Serdecznie gratuluję generałowi i życzę, aby służył na rzecz bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości pożegnania polskiego wojskowego w Poznaniu.

O tym, że pochodzący z Mikstatu generał obejmie tak wysokie stanowisko w amerykańskiej armii, pisaliśmy w marcu. Wówczas, podczas spotkania na szczeblu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – gen. John Kolasheski ogłoszono, że to właśnie urodzony 5 lipca 1966 roku w Ostrzeszowie gen. dyw. Adam Joks będzie pełnił tę funkcję.

Gen. Joks ma na swoim koncie bogatą karierę w polskiej armii. Rozpoczął ją od wstąpienia w 1990 roku do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, gdzie uzyskał stopień podporucznika. Pracował m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, Warszawie, Kielcach i Krakowie.

W 2013 roku został mianowany na stopień generała brygady, a dwa lata później objął dowództwo Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG (litewsko-polsko-ukraińskiej) w Lublinie.  W 2018 roku objął stanowisko Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (awansowany na stopień generała dywizji).

Ukończył wiele kursów i szkoleń wojskowych. Wśród nich m.in. kurs dla generałów i ambasadorów na Akademii Obrony NATO w Rzymie.

Polski generał zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick