Przed nami kolejne widowisko. W Przygodzicach pokażą losy Jana Mertki

0
Jak zginął pierwszy powstaniec wielkopolski? Co działo się pod Boczkowem 27 grudnia 1918 roku? Pytania ciekawe dla miłośników historii, ale i dla tych, którzy z zainteresowaniem oglądają rekonstrukcje historyczne. Jedna z ciekawszych będzie miała miejsce już 20 grudnia w Przygodzicach. Widowisko historyczne organizowane jest w ramach gminnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niewątpliwie bohaterem widowiska będzie postać pierwszego poległego powstańca wielkopolskiego – Jana Mertki. Był mieszkańcem Przygodzic urodzonym w 1899 roku. Śmiertelnie postrzelony został w okolicach Boczkowa 27 grudnia. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Podczas historycznego widowiska w postać Jana Mertki wcieli się Piotr Oczachowski, jego potomek, na co dzień gimnazjalista jednej z ostrowskich szkół. Towarzyszyć będą mu młodzi miłośnicy działań rekonstrukcyjnych. Widowisko będzie miało charakter plenerowy, rozegra się przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach. Następnie w Szkole Podstawowej wystawiona zostanie Księga Zgonów, w której znajdziemy nazwisko właśnie m.in. Jana Mertki oraz innych poległych powstańców. Z szacunków wynika, że tylko w gminie Przygodzice ponad stu powstańców podjęło się walki o niepodległość w 1918 roku. Krewni poległych otrzymają od gminnego samorządu pamiątkowe medale.

Główne uroczystości gminne zaplanowane są jednak na 27 grudnia przed pomnikiem Powstańców Wielkopolski w Przygodzicach. Będzie msza święta oraz delegacje składające kwiaty w miejscu pamięci.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick