DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Proszę, by msze sprawować tylko w świątyniach" - Wszystkich Świętych inne niż zwykle

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce i zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego, diecezje apelują o powstrzymanie się od tłumnego odwiedzania cmentarzy. Abp. Grzegorz Ryś sprawujący pieczę na Diecezją Kaliską wystosował także apel do księży o nieodprawianie mszy na cmentarzach. „W ślad za skierowaną do wszystkich biskupów diecezjalnych prośbą abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, proszę, aby na terenie diecezji kaliskiej  1 i 2 listopada sprawować Msze święte wyłącznie w świątyniach parafialnych (jeśli trzeba, zwiększając ich liczbę), pozostawiając cmentarze jedynie do modlitwy indywidualnej. Postanowienie to nie dotyczy tych kaplic cmentarnych, w których Msza święta sprawowana jest regularnie.” – czytamy w komunikacie.

Z kolei abp. Stanisław Gądecki apeluje do wiernych o rozłożenie w czasie odwiedziny na cmentarzach tak, by nie gromadzić się w większych grupach na terenie nekropolii. Swoje prośby skierował także do seniorów, by w tym roku pozostali w domach i ograniczyli się jedynie do modlitwy za zmarłych. Dyspensa, która zwalnia z obowiązku uczestnictwa we mszy świętej obowiązuje także w Dzień Wszystkich Świętych.

APEL 

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI 

PRZED UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych.

Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.

W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości.

Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.

W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.

W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Napisz do autora

Komentarze (6)
 • O
  Osw

  wtorek, 27 października, 2020

  Jaki to ma sens? Przecież w pomieszczeniu zamkniętym prawdopodobieństwo transmisji wirusa jest jeszcze większe. Puk, puk.

  Odpowiedz
 • E
  elo

  wtorek, 27 października, 2020

  raz nie bedze mszy na cmentarzu to sie nic nie stanie ważne ze ludzie bedą

  Odpowiedz
 • MD
  Mike D

  wtorek, 27 października, 2020

  Zgadzam się w wielu krajach msze sprawowano (gdy było ciepło) na polowych ołtarzach na otwartych boiskach sportowych…
  Pewnie chodzi głównie o to ze dystans społeczny w alejkach czy przy wejściach byłby niemożliwy do zachowania przy takich potokach ludzkich…

  Odpowiedz
 • K
  Katarzyna21

  sobota, 31 października, 2020

  Na Limanowskiego 30.10 był zator komunikacyjny od trzech ulic 4 parkingi w pełni zajęte do tego piesi ludzie ,każdy chciał na ostatnią chwilę zapalić ten znicz położyć kwiaty ,na cmentarzu multum ludzi i to było dobre i mądre podejście rządu ????????

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz