Profilaktyczne działania policjantów w południowej Wielkopolsce. Czego uczą?

0
Fot. KPP Krotoszyn
W całej południowej Wielkopolsce policjanci wygłaszają prelekcje dla dzieci i młodzieży spędzającej czas na półkoloniach. W ramach akcji „Bezpieczne wakacje”, czy „Narkotyki i dopalacze zabijają” funkcjonariusze udzielają rad, jak bezpiecznie spędzać wakacje, a także przestrzegają przed zażywaniem szkodliwych substancji.

Celem spotkań jest przekazanie dzieciom podstawowych informacji, jak w bezpieczny sposób spędzać wakacje. „Najmłodsi uczyli się, czego nie wolno robić na drodze, jak prawidłowo należy przechodzić przez przejście dla pieszych i którą stroną drogi iść, gdy nie ma chodnika. Bardzo istotną kwestią było także uświadomienie dzieciom, jak ważną rolę odgrywają odblaski, dzięki którym kierowca już z daleka może zauważyć pieszego” – informują kaliscy policjanci.

Funkcjonariusze przestrzegali także dzieci przed niebezpieczeństwami, jakie mogą czekać na nie w sieci. W ostatnim czasie dużo słyszy się o wykorzystywaniu najmłodszych w internecie. Nieznajome osoby najpierw nawiązują kontakt z jakimś młodzieńcem, a następnie namawiają go do destrukcyjnych czy agresywnych zachowań. Również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie wygłosili podobną prelekcję. Dzieci miały możliwość obejrzenia sprzętu, jakiego w swojej pracy używają policjanci. Był to m.in. specjalny kask ochronny, kamizelka, ochraniacze na ręce i nogi oraz tarcza ochronna.

Każde dziecko mogło obejrzeć radiowóz i wejść do środka. Policjanci z Krotoszyna, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa i Jarocina swoje spotkania poświęcili tematowi narkotyków, dopalaczy i innych szkodliwych substancji. Celem prelekcji było uświadomienie uczestnikom półkolonii, jakie skutki może mieć zażywanie narkotyków.

W Ostrzeszowie, Krotoszynie i Ostrowie spotkania odbywały się w ramach działań „Narkotyki i dopalacze zabijają”. „Półkolonie to czas relaksu, odpoczynku, podnoszenia swojej sprawności fizycznej, ale także wiedzy. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, jakie są konsekwencje zarówno zdrowotne, jak i prawne zażywania środków odurzających” – mówią krotoszyńscy funkcjonariusze.

Policjanci spotkali się z dziećmi kilkuletnimi, bo – jak podkreślają – ważne jest, by od najmłodszych lat uświadamiać im, z czym wiąże się uzależnienie od narkotyków. Uczestniczy spotkań zostali poinformowani, gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia oraz do jakich specjalistów czy instytucji się udać.

„Szkoda ciebie na takie patoklimaty” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie ostrowskich policjantek z opiekunkami na komisariacie. Omówiono zagrożenia związane z uzależnieniami, ale poruszone zostały także kwestie prawne posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych.

Takie spotkania mogą być pomocą w zmniejszeniu ilości osób uzależnionych od narkotyków lub dopalaczy. Być może przyczynią się także do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci podczas wakacji.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick