Produkcja, dystrybucja i użytkowanie energii. Słowa zmieniają się w czyny

1
Ponad 50 partnerów, kilometry sieci, wiele nowoczesnej klasy urządzeń do produkcji energii odnawialnej - tak w skrócie rysuje się Ostrowski Rynek Energetyczny. Choć wiele osób wątpiło w powodzenie projektu, który zakłada współpracę wielu podmiotów w celu samowystarczalności energetycznej regionu, okazuje się, że wcale nie były to tylko mrzonki.

CRK Energia, „spółka-córka” Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim zakończyła rozmowy z pierwszymi partnerami Ostrowskiego Rynku Energetycznego, czyli po prostu klastra, który ma pracować nad tym, aby wytwarzać, dystrybuować i używać energię w granicach określonego terytorium. – Trzynastego sierpnia złożyliśmy dokumentację do Ministerstwa Energii o certyfikację klastra – mówi prezes CRK Energia Jan Grześkowiak. Projekt ORE wchodzi więc w kolejną fazę. – Pół roku temu rozpoczęliśmy prace, teraz udało nam się skonsolidować rynek komunalny, rynek przedsiębiorców i rynek naukowców, aby przekonać do tego, że samowystarczalność energetyczna jest opłacalna. Mamy podpisane umowy z 54 partnerami – dopowiada Bartosz Ziółkowski, prezes CRK.

Ostrowski klaster energetyczny, o którym mówi się od lat staje się faktem. Umowy z partnerami to jedno, ale już od września wszystko ma wejść w fazę projektową. Specjaliści będą pracować nad połączeniem różnego rodzaju instalacji. Chodzi o to, aby na przykład właściciele wiatraków, instalacji fotowoltaicznych, producenci biomasy itp. „dzielili się” energią. CRK Energia chce koordynować produkcję energii, zapewniać odbiorców producentom i dbać o płynność przesyłu. Wszystko ma odbywać się w granicach miasta i powiatu ostrowskiego. Energia może być więc nie tylko „czystsza”, ale i tańsza, bo wolna na przykład od wygórowanych opłat ze strony dystrybutora. – Energia powinna być tańsza „w gniazdku”, ponieważ przesył energii z pewnością będzie tańszy – potwierdza  Witold Boratyński, producent biomasy i partner ORE.

Przykładem na efektywność energii odnawialnej jest Oczyszczalnia Ścieków w Rąbczynie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Oczyszczalnia działająca w ramach spółki WODKAN już od wielu lat produkuje biogaz na swoim terenie w specjalnych zbiornikach. Biogaz służy z kolei do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, zasila większość urządzeń na terenie oczyszczalni czy dostarcza energię do budynków administracyjnych. – Pokrywamy średnio 90% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, ciepło mamy zagwarantowane prawie w stu procentach. Pamiętajmy, że eksploatacja urządzeń zwłaszcza energii odnawialnych powoduje koszty. Nie są one niskie, ale nadal wszystko jest opłacalne i bilansuje się na plus – mówi Michał Berkowski z działu technicznego Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie.

Klaster energetyczny w Ostrowie Wielkopolskim cały czas jest w trakcie tworzenia. Każdy kto posiada instalacje odnawialnych źródeł energii może do niego dołączyć, kontaktując się bezpośrednio z zarządem CRK lub CRK Energia.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Współczuję mieszkańcom Rabczyna ludzie jak wy możecie żyć w tym smrodzie z oczyszczalni zróbcie z tym porządek przejeżdżam tam tędy często i capi tak że trzeba szyby zamykać w aucie zwłaszcza teraz w upalne dni ja nie wiem jak można żyć w smrodzie cały czas przecież to jest szkodliwe dla zdrowia i życia nie wiem kto mądry zrobił oczyszczalnie ścieków w terenie zabudowanym i zamieszkanym przez ludzi

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick