Proart i wlkp24.info patronem niecodziennego wydarzenia

0
Powstali pod koniec 2017 roku i w tej chwili liczą 36 członków. Mają profesjonalny sprzęt, a teraz chcą podjąć się organizacji czegoś, czego jeszcze w Ostrowie Wielkopolskim nie było. 31 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Osoby Zaginionej i Poszukiwanej i właśnie tego dnia odbędą się wielkie obchody.

Głównym celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los osób zaginionych i pokazanie, że akcja poszukiwawcza to ogromny wkład pracy, czasu i zaangażowania wielu ludzi. – Będzie to okazja do zobaczenia wozów strażackich, sprzętu poszukiwawczego i wodnego, wojsk obrony terytorialnej. Swoje wykłady przedstawi 12 prelegentów z całego kraju, którzy opowiedzą o tym, jak takie akcje wyglądają u nich. Będziemy też gościć ekipę z psami poszukiwawczymi, która przyjedzie do nas ze Słowacji – mówi Błażej Busza z ostrowskiej grupy Szukamy i Ratujemy.

Na Piaskach Szczygliczce odbędzie się pokaz służb ratunkowych z prawdziwego zdarzenia. Organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów, ale zaangażowani będą w to nie tylko członkowie grupy Szukamy i Ratujemy ale wszystkie ostrowskie służby mundurowe.

Na dobre rozpoczęli współpracę z ostrowskimi służbami mundurowymi. – Na początku byliśmy zaskoczeni, że ktoś chce nam pomagać bezinteresownie. Pierwsze rozmowy z grupą udowodniły nam, że są to ludzie godni zaufania, kompetentni, nie chcą się promować tylko nieść pomoc – powiedział kom. Krystian Łapiński, pierwszy zastępca komendanta KPP w Ostrowie Wielkopolskim. – Na początku to było kilka osób. Myśleliśmy, że zapał minie im po kilku miesiącach, a tu okazało się, że grupa się rozrasta – dodaje bryg. Jacek Wiśniewski, komendant PSP w Ostrowie.

Posiadają profesjonalne stroje, kaski, narzędzia do komunikacji i Sirobus, czyli mobilne centrum dowodzenia podczas akcji. To wszystko sprawia, że ich akcje wychodzą już poza granice województwa wielkopolskiego. – Nasza najdalsza wyprawa to był Wałbrzych. Zostaliśmy wezwani na prośbę rodziny osoby zaginionej. Gdy wracaliśmy zmęczeni, dostaliśmy informację o 13-letniej dziewczynce, która chce popełnić samobójstwo. Dzięki szybkiej akcji i współpracy udało nam się zlokalizować ją na poboczu przy drodze i uratować jej życie – opowiada Błażej Busza.

LINK DO ZBLIŻAJĄCEGO SIĘ WYDARZENIA 

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick