Prezydent proponuje kompromis w sprawie aborcji? Opublikowano oświadczenie

17
Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Podczas, gdy od ponad tygodnia w Polsce trwają protesty związane z decyzją Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji, prezydent Andrzej Duda opublikował oświadczenie. Można w nim przeczytać, że projekt zakłada wprowadzenie nowej przesłanki, która umożliwiłaby przerwanie ciąży. Ma to być przypadek, gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne."

W całym kraju od 22 października trwają protesty związane z decyzją Trybunału Konstytucyjnego. Skład sędziowski pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił, że przerwanie ciąży z powodu ciężkiego upośledzenia płodu lub jego nieodwracalnej choroby jest niezgodne z Konstytucją RP.

Kobiety oraz mężczyźni w wielu miastach Polski manifestują swoje niezadowolenie z powodu tej decyzji i domagają się prawa wyboru dla każdej z kobiet, która stanie przed tak trudną decyzją. Strajki przybierają na sile.

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w tej sprawie i proponuje prezydencją inicjatywę ustawodawczą. Projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.

CAŁOŚĆ PREZYDENCKIEJ INICJATYWY USTAWODAWCZEJ: 

Szanowni Państwo!

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października uznający za niezgodną z Konstytucją RP  jedną z trzech przesłanek, które zezwalały na legalną aborcję w Polsce, wywołał olbrzymie społeczne emocje. Osobiście podzielam pogląd, iż tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją, mówiłem o tym wielokrotnie publicznie. Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa. Wynika to wprost z Konstytucji – art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Wyrok Trybunału doprowadził jednak również do sytuacji, w której niemożliwa stała się aborcja w sytuacji wystąpienia tzw. wad letalnych płodu, w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie. To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką.

Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.

Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków.

Niezależnie od zmian prawnych musimy objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym.

Apeluję również do wszystkich polityków, osób publicznych, a także milionów Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji. Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

  1. 12

    PDA twój własny “trybunał konstytucyjny” twierdzi, że bez zmiany konstytucji wszelkie próby zmiany sytuacji będą NIESKUTECZNE. Podobno prawnikiem jesteś, a nie wiesz, że zmiana postanowień Konstytucji ustawą nie jest możliwa?

    • A gdzie są ci “obrońcy” Konstytucji, co nie czytaliście a teraz się okazuje że zapisy się nie podobają. Tu nie chodzi o walkę o coś tu znowu dla was tylko PiS jest najważniejszy, a dokładnie żeby odsunąć ich od władzy, to jakaś forma próby przejęcia władzy wbrew prawu i demokracji. WSTYD

  2. Znowu próbuje oszukać Polaków. Najzwyczajniej w świecie nie możesz tego zrobić. Po wyroku TK żeby cokolwiek zmienić w tej ustawie musiałbyś na nowo napisać konstytucję … Doktor prawa pfff…ciekawe jakiego?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick