DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Prace na cmentarzu żydowskim. Kończy się drugi etap inwentaryzacji

W ubiegłym roku wolontariuszom i członkom stowarzyszenia Krotochwile udało się opisać blisko 400 nagrobków, które znajdują się na koźmińskim cmentarzu. Prace inwentaryzacyjne polegają nie tylko na spisywaniu i tłumaczeniu inskrypcji. – Każdy nagrobek jest dokładnie mierzony i  do każdego przygotowujemy specjalną kartę inwentaryzacyjną. Następnie wszystkie zebrane dane wprowadzane są do bazy danych i na naszą stronę internetową www.jewishwlkp.pl, poświęconą Żydom z tej części Wielkopolski – informuje Patryk Piotr Antoniak ze stowarzyszenia Krotochwile.

Napisy na nagrobkach są zarówno w języku hebrajskim jak i niemieckim. Wszystko zależy od daty ich powstania. Im starsze, tym przewaga języka hebrajskiego jest większa. Tegoroczne prace, podobnie jak te w ubiegłym roku, zaplanowano na 10 dni z terminem zakończenia na niedzielę, 26 września. – Nie da się jednoznacznie określić czasu pracy przy jednym nagrobku. Zależy to od objętości tekstu i od stanu w jakim jest zachowany. Nieraz litery są tak drobne i skorodowane, że trzeba się domyślać co tam jest napisane. Innym razem napisy są tak głęboko wyżłobione i wyraźne, wtedy odczytywanie ich to czysta przyjemność – mówi Marian Skwara, wolontariusz.

Każdy grób ma nadawany indywidualny numer. Podczas ubiegłorocznej inwentaryzacji ustalono, że na koźmińskiej nekropoli znajduje się 511 miejsc pochówku. Przy tegorocznych praca odkryto jednak, że jest ich jeszcze więcej. – Przy uprzątaniu terenu z gałęzi i liści przez wolontariuszy odkryliśmy wiele płyt lub ich fragmentów. W tej chwili mamy już ponad 530 zidentyfikowanych miejsc pochówku. Pewnie to nie koniec i będą jeszcze kolejne znaleziska – informuje Paweł Bajerlajn ze stowarzyszenia Krotochwile.

Jeszcze w tym roku członkowie stowarzyszenia Krotochwile planują stworzyć mapę cmentarza. W konkursie „Wspólnie dla dziedzictwa” organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa otrzymali grant w wysokości blisko 17 tys. zł na kontynuację prac rozpoczętych w sierpniu 2020 roku.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz