Pozbądź się azbestu!

2
Azbest to surowiec, który kiedyś często wykorzystywano do pokrycia dachów. Choć według ustawy z 1997 roku obowiązuje zakaz stosowania wyrobów zawierających surowiec, jeszcze wiele dachów np. budynków gospodarczych jest nim pokryte. Ta sytuacja musi się jednak zmienić najpóźniej do 2023 roku. Włókna azbestowe bowiem są bardzo niebezpieczne, mogą powodować poważne choroby nawet nowotworowe.

Nie wszyscy chętnie decydują się na wymianę pokrycia dachowego, ponieważ jest to dość kosztowne. Wiele Gmin daje jednak mieszańcom możliwość skorzystania z dofinansowania na pozbycie się azbestu z budynków. W Gminie Ostrów Wielkopolski we wtorek ruszyło składanie wniosków – W tym roku na projekt przeznaczyliśmy 30 tys. złotych. Jest to spowodowane tym, że w tym roku, jak na razie, nie ma dofinansowań z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska – informuje Dariusz Pryczak, sekretarz Gminy Ostrów Wielkopolski.

Wnioski dostępne są w siedzibie gminy przy ulicy gimnazjalnej, można je także pobrać ze strony internetowej urzędu – Mamy dwa rodzaje wniosków: na demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów azbestowych oraz na samo unieszkodliwienie i odbiór tych wyrobów – tłumaczy Monika Bednarek, kierownik referatu ochrony środowiska i rolnictwa w Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski. Wypełnione dokumenty należy złożyć do 20-kwietnia, wrzucając je do skrzynki podawczej znajdującej się na drzwiach wejściowych budynku przy ulicy Gimnazjalnej.

Azbest jest szkodliwy nie tylko dla środowiska, ale też dla zdrowia – Jest mocno trujący, a głównym zagrożeniem są włókna azbestowe, które frówają w powietrzu – mówi Daniel Kowalczyk, pracownik firmy zajmującej się utylizacją azbestu.

Dlatego specjalności przestrzegają przed samodzielnym usuwaniem azbestu samodzielnie, ponieważ z azbestem trzeba obchodzić się w specjalistyczny sposób – Pracownicy mają założone odpowiednie kombinezony, pracują w maseczkach i rękawicach. Nie możemy używać żadnych narzędzi elektrycznych, ponieważ należy ograniczyć rozprzestrzenianie się pyłków do minimum – tłumaczy Daniel Kowalczyk.

Pokryć azbestowych należy pozbyć się do 2032 roku, jednak warto zająć się sprawą już teraz. Możemy sprawdzić, czy gmina, którą zamieszkujemy przyznaje na ten cel jakieś dofinansowania.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Najlepiej rządać i zmuszać- a kto ma ponieść faktyczne koszty? Oczywiście obywatel.
    Ktoś to kiedyś produkował i sprzedawał a teraz zwykły obywatel jest zmuszany do wymiany.
    Niech państwo kryje całość to nie ma sprawy.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick