„Pożary stanowiły niecałe 17 proc. interwencji”. Zobacz relację z Wojewódzkiego Dnia Strażaka w Pleszewie [WIDEO, ZDJĘCIA]

0
W Pleszewie zorganizowano tegoroczny Wojewódzki Dzień Strażaka. W uznaniu zasług tamtejsza jednostka PSP otrzymała sztandar, a podczas uroczystości awansowano ponad 200 strażaków z całej Wielkopolski.

Pleszew był w piątek najbezpieczniejszym miastem w Wielkopolsce, a to w związku z liczbą strażaków, którzy zjechali tam, by świętować swój dzień. Uroczystości związane z Dniem Strażaka były okazją do przekazania sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. – Uroczystość zaczęła się mszą świętą w ich intencji. Następnie odbył się przemarsz z kościoła na plac (plac defiladowy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP – przyp. red.), na którym zorganizowany zostanie apel. Biorą w nim udział dwie kompanie pożarnicze. Pierwsza to kompania województwa wielkopolskiego, a druga jest ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu – wyjaśnił tuż przed główną częścią obchodów przewodzący uroczystościom st. bryg. Damian Jankowiak.

Do Pleszewa zjechało też 26 pocztów sztandarowych z całego województwa, a podczas uroczystości awansowano ponad 200 osób.

Pożary to drobna część

Tegoroczne obchody były wyjątkowe z dwóch względów – to powrót do tradycji przerwanej przez pandemię koronawirusa, a także jubileusz 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Pleszewscy strażacy otrzymali też sztandar w uznaniu zasług dla wszystkich pokoleń strażaków, którzy ratowali dobytek osób w potrzebie od 1956 roku (wtedy powstała jednostka) Sztandar ufundowało społeczeństwo powiatu pleszewskiego. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie jest – jak zaznaczył starosta Maciej Wasielewski – „kontynuatorką chlubnych tradycji pożarniczych” na tych ziemiach.

Obchody Dnia Strażaka 2022 były też okazją do przypomnienia, że nazwa tej formacji w coraz mniejszym stopniu jest adekwatna do zakresu obowiązków, jaki każdego dnia jest wypełniany przez druhów i zawodowych strażaków. – W minionym roku pożary stanowiły niecałe 17 proc. interwencji wielkopolskich strażaków – podkreślił podczas przemówienia nadbryg. Dariusz Matczak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP.

W czasie pandemii przybyło natomiast wiele innych obowiązków. O wszystkich (także misjach zagranicznych) opowiedział zwierzchnik wielkopolskich strażaków.

Szerszą relację znajdziesz w materiale wideo.

Galeria zdjęć z Dnia Strażaka 2022

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick