Powstanie przedszkole dla setki dzieci

0
W Nowych Skalmierzycach już od września funkcjonować będzie nowy oddział przedszkolny. Początkowo w zamyśle włodarza tej gminy - Jerzego Łukasza Walczaka było to, aby wybudować całkowicie nowe przedszkole. Ze względu na ograniczone środki finansowe, znaleziono inny pomysł na to, aby mieszkańcy Nowych Skalmierzyc nie musieli wozić swoich dzieci do przedszkoli np. w Kaliszu.

Oddział przedszkolny znajdzie się w budynku Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów. W czerwcu tego roku naukę w tej szkole zakończą zarówno uczniowie ósmej klasy jak i gimnazjaliści. Władze gminy Nowe Skalmierzyce mają pomysł, aby zaadaptować kilka klas na przedszkole i powiększyć oddział, który obecnie tam funkcjonuje. – Przeznaczymy na ten cel 320 tysięcy, dodatkowo planujemy utworzyć tam plac zabaw i na ten cel wyasygnujemy 50 tysięcy złotych – powiedział burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Pierwsze prace rozpoczną się wiosną. Są dwie propozycje – przedszkole zlokalizowane zostanie albo na parterze albo na pierwszym piętrze szkoły. – W tej chwili przygotowujemy dokumentację projektową – wyjaśnia Damian Grzesiak z Referatu Inwestycji w Urzędzie Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach. Dyrektorka Szkoły Podstawowej, w której znajdzie się przedszkole nie ukrywa, że plan utworzenia w budynku kolejnego oddział przedszkolnego jest trafny. – Byliśmy dużym gimnazjum, a teraz trochę się kurczymy. Kubatura budynku pozostaje, są media, trzeba będzie wszystko opłacać, nie zagospodarowalibyśmy całego budynku po odejściu klas ósmych i uczniów gimnazjów – powiedziała Teresa Kiełbik.

Jedni stracą – inni zyskają. W nowym oddziale przedszkolnym szanse na zatrudnienie mają nauczyciele wychowania przedszkolnego. Niestety, w związku z wygaśnięciem gimnazjów, pracę stracą nauczyciele. – Wiemy już, że ubędzie przeszło 170 godzin, co daje 9 pełnych etatów – mówi Agnieszka Jaźwiec, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach.

W nowym oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej przy ul. Kaliskiej w Nowych Skalmierzycach ma znaleźć się miejsce nawet dla setki dzieci.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick