Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
W tym roku miną 192 lata od wybuchu tego zrywu niepodległościowego zakończonego klęską polskich powstańców i dotkliwymi represjami. Tamte wydarzenia były odpowiedzią na tłamszenie narodu rozdartego pomiędzy trzech zaborców. Od trzeciego podziału Rzeczypospolitej mijało wówczas 35 lat.
„Powstanie listopadowe było jednym z pierwszych zrywów wyzwoleńczych, które dawało szanse na uwolnienie ojczyzny spod jarzma zaborcy rosyjskiego. Niesieni romantyczną wizją wolności i pamięcią o heroicznych czasach napoleońskich, młodzi oficerowie rzucili wyzwanie dwugłowemu orłowi rosyjskiemu. Pomimo niezwykle odważnej postawy żołnierzy Królestwa polskiego, wojna polsko-rosyjska zakończyła się klęską” – opisują zbliżającą się wystawę przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
To wyjątkowe miejsce patrząc przez pryzmat ważnych wydarzeń historycznych. Właścicielem tamtejszego majątku był Augustyn Gorzeński, który współtworzył Konstytucję 3 Maja.
Mimo powstańczego fiaska w 1830 roku, do dzisiaj przetrwały historie, obrazy, dzieła literackie oraz pamiątki opisujące tamtejsze wydarzenia z pierwszej połowy XIX wieku. „Świętując rok romantyzmu polskiego i zbliżające się Święto Niepodległości, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przygotowuje wystawę prezentującą imponującą prywatną kolekcję pamiątek z okresu powstania listopadowego, które – co bardzo ważne i zarazem unikalne – dotyczą obu stron konfliktu. Można będzie zatem obejrzeć zarówno polskie, jak i rosyjskie mundury i elementy (orły z czapek i ładownic, ryngrafy, epolety, guziki) uzbrojenie, odznaczenia (srebrne i złote krzyże orderu Virtuti Militari) unikatowe archiwalia, prezentujące przebieg służby i czyny bojowe konkretnych żołnierzy i oficerów, a także m.in. pieczęć kierowanej prze Juliana Ursyna Niemcewicza Legacji Polskiej w Paryżu czy liczne pamiątki z okresu Wielkiej Emigracji” – podkreślają organizatorzy wystawy.
Nie zabraknie też oprawy merytorycznej. Bogactwo eksponatów dopełnią ścianki we wnętrzach pałacowych, na których znajdą się m.in. szczegółowe opisy eksponatów oraz historia wydarzenia opatrzone reprodukcjami obrazów i współczesnymi grafikami.
Zorganizowane grupy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogły liczyć na specjalną ofertę edukacyjną.
Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 6 listopada o 15.30 we wnętrzach Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Będzie dostępna do 28 lutego 2023 roku.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz