Muzeum w Lewkowie nawiązało współpracę z cenionym filmowcem, leśnikiem i fotografem – Arturem Homanem.
Materiały przyrodnicze autorstwa Homanów (Artur Homan pracuje z żoną Saturniną) były wykorzystywane przez BBC i brytyjskie Plimsoll Productions, Animal Planet, hiszpańskie RTVE czy Swiss National Radio and Television, a ostatni jego film zatytułowany „Stawy Milickie – Kraina Niezwykłości” pokazała TVP.
Teraz zamierza nakręcić kolejny materiał. Miejscem jego pracy będzie park w Lewkowie, a bohaterami tej produkcji – zamieszkujące go zwierzęta. – Nasz przypałacowy park to bogactwo ptaków i drzew. Szczególnie chcielibyśmy się skupić na ich życiu w ciągu czterech pór roku i pokazać to w pięknej, filmowej wersji. Gdyby jeszcze całość podczytała lektorsko Krystyna Czubówna – byłoby to spełnienie naszych marzeń – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.
Skoro mowa o czterech porach roku, to już wiadomo, że film nie będzie miał premiery w tym roku, a prawdopodobnie w drugiej połowie 2025. Jednak namiastka tego, co będzie można zobaczyć w finalnej produkcji, już jest dostępna. Na fanpage’u lewkowskiego muzeum opublikowano wideo pokazujące, jak dzięcioł czarny czyści dziuplę lęgową na terenie parku.
Ten materiał (poniżej) obejrzano już niemal 6 000 razy.
– Pan Artur jest człowiekiem niezwykle zajętym. Przed nim kilka dużych filmów. Cieszę się, że znajduje czas, by przyjechać do Lewkowa i pofilmować nasze ptaki czy żaby. Filmik z przygotowania dziupli przez czarnego dzięcioła bije rekordy popularności na naszym fanpage’u – dodaje Nowicka.
Artur Homan ukończył studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a także na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W duecie z żoną stworzyli m.in. „Rytm Natury w Dolinie Baryczy”. To nagradzana produkcja, ale uznanie zyskała też chociażby „Kraina 1 000 bocianów”.
Ci, którzy nie mogą się doczekać filmowego spotkania z przyrodą w Lewkowie, będą mieli okazję sprawdzić atrakcyjność drukowanego przewodnika po parku, którego autorem jest Paweł. T. Dolata. To przyrodnik, który również współpracuje z Muzeum w Lewkowie i właśnie efektem tej współpracy będzie wydany jeszcze w 2024 roku kieszonkowy przewodnik z mapą i fotografiami.
ZOBACZ: Jeździ rowerem, fotografuje miejsca, których już nie ma
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz