DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Powstała książka o siostrach z Broniszewic!

„Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet” – taki tytuł nosi książka o zakonnicach, które stały się słynne na całą Polskę dzięki „tańcowi pingwinów” i prezentowanemu w ten sposób dystansowi do siebie. A to był dopiero początek. Wtedy jeszcze niewielu wiedziało, że poświęciły życie, aby opiekować się niepełnosprawnymi chłopcami.

Siostry Tymka i Eliza opowiedziały o prawdziwym życiu kobiet w habitach. Nie szczędziły szczegółów i opisów, które rzucają inne światło na świat, o którym wiemy tak mało. „Siostry zakonne nadal są postrzegane bardzo stereotypowo. Dominikanki z Broniszewic pokazują jednak, że prawda o życiu we wspólnocie jest o wiele bardziej złożona. Radosne chwile widoczne na pięknych zdjęciach z Domu Chłopaków to tylko mały fragment ich rzeczywistości” – przekonuje wydawca.

Opiekunki broniszewickiego Domu Chłopaków w rozmowie z dziennikarzami Łukaszem Wojtusikiem i Piotrem Żyłką odkrywają tajemnice ich codzienności. Jaka jest druga strona medalu? Zupełnie inna niż ta, którą znamy z nagrań, przemówień, zdjęć. Jest tam mniej uśmiechów i radości, a zdecydowanie więcej rozterek. Siostry Tymka i Eliza otwarcie mówią o swoich kryzysach, rozterkach i słabszych chwilach. Odważnie wypowiadają się na aktualne tematy, takie jak troska o życie od poczęcia do śmierci, uliczne protesty czy problemy związane z pandemią. Nie słowem, ale działaniem walczą o Kościół kobiet, Kościół czuły, Kościół, który nikogo nie wyklucza” – czytamy dalej w opisie książki.

W codziennej walce o lepsze jutro dla chłopców, którymi się opiekują, osiągnęły już tak wiele, ale nie zatrzymują się. Chcą pomagać dalej. Nieść pomoc, wsparcie, być ostoją i ratunkiem dla tych, którzy tak duży wycierpieli i na tak mało mogli w życiu liczyć. „Czy istnieje rodzaj pomocy, której by nie przyjęły, osoba, której by odmówiły? Jak to się dzieje, że dominikanki z Broniszewic łączą ludzi bez względu na ich status majątkowy, stosunek do Kościoła czy poglądy polityczne? Tego próbujemy się dowiedzieć, dotknąć w rozmowie” – pytają Łukasz Wojtusik i Piotr Żyłka, autorzy książki.

Co odpowiedziały siostry? Będziemy mogli się o tym przekonać wkrótce. Premiera książki „Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet” została zaplanowana na 5 maja 2021 roku. Ukaże się nakładem Wydawnictwa WAM.

okładka książki / źródło: Wydawnictwo WAM

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz