„Powójka” – takie imię nosi nowy żubr urodzony w Gołuchowie

0
Fot. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu "Imię dla żubra" zorganizowanego przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Młode zwierzę zostało nazwane "Powójka". Takie imię wymyśliła Agnieszka Binkowska, która zwyciężyła.

Konkurencja była duża, bo do konkursu zgłoszono 221 propozycji imion dla żubra. Wiele z nich nie przeszło selekcji. Pierwszy etap polegał na wyeliminowaniu tych, które już znajdują się w Księdze Rodowodowej Żubrów (KRŻ). Warunkiem było wymyślenie takiego imienia, które nie zostało jeszcze do niej wpisane. Kolejnym utrudnieniem było ograniczenie do nazw zaczynających się od liter PO.

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 127 propozycji, z których wybrano to zwycięskie, a zostało nim „Powójka”. Właśnie takie imię będzie nosić młody żubr urodzony w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie. Istnieje ona od 42 lat i w tym czasie przyszło na świat już ponad 100 cieląt. „Nasze stado, tak jak inne w hodowlach zamkniętych, jest rezerwą genetyczną dla żubrów żyjących na wolności, co jest ważne dla procesu przywracania tego gatunku naturze” – informują przedstawiciele Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Uroczyste nadanie imienia odbędzie się w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, w czwartek 7 listopada.

W 2018 roku na świat przyszły dwa żubry. Aby wybrać dla nich imiona, także ogłoszono konkurs. Wtedy wybrano: „Pomiłka” i „Pocieszka”. Więcej na ten temat pod linkiem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick