Powiat ostrzeszowski w czerwonej strefie. Kępiński w żółtej. Nowe wytyczne ministerstwa ws. koronawirusa

6
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Ministerstwo Zdrowia zareagowało na wzrost zakażeń w Polsce i zdecydowało o wprowadzeniu obostrzeń w części kraju. Szczególnym nadzorem będzie objętych 19 powiatów z największym przyrostem zakażeń. Wśród nich są powiaty: ostrzeszowski i kępiński, które znalazły się w strefach czerwonej i żółtej.

W sobotę 8 sierpnia ma wejść w życie, a w czwartek 6 sierpnia trafi do konsultacji publicznych. Mowa o projekcie rozporządzenia wprowadzającym regionalne obostrzenia w wybranych powiatach na terenie kraju. To efekt wzrostu zakażeń koronawirusem, które w ostatnich dniach jest rekordowo wysokie.

19 powiatów na terenie kraju podzielono na dwie strefy: czerwoną i żółtą. W tej pierwszej będą obowiązywać większe obostrzenia. W tej grupie znajdują się: powiat ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i powiat wodzisławski.

CZYTAJ: Wysyp nowych zakażeń. Chorych w powiecie ostrzeszowskim przybywa w lawinowym tempie

Do żółtej strefy, w której będą obowiązywać nieco łagodniejsze rygory zaliczono: powiat wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski oraz Jastrzębie-Zdrój, Żory i Przemyśl.

– W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. – My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku – dodał.

Wśród obostrzeń, które planuje wprowadzić rząd są te dotyczące zasad bezpieczeństwa na: targowiskach, kongresach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, w strefach gastronomicznych, sanatoriach, podczas wesel i w transporcie. Zostanie też wprowadzony obowiązek noszenia maseczek.

Jak informuje resort zdrowia, „lista powiatów, w których wracają obostrzenia, powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Lista powiatów podana podczas konferencji prasowej będzie poddawana analizie i może się zmieniać w zależności od aktualnej sytuacji. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Co ważne, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego przeciwskazania medyczne dotyczące noszenia maseczek, jeśli ktoś twierdzi, że nie może z nich korzystać. – Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić – podkreślił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. Zajrzyjcie na strony Głównego Urzędu Statystycznego lub Państwowego Zakładu Higieny. Tam są statystyki zgonów i zachorowań – porównajcie je z analogicznymi okresami lat ubiegłych. NIE DZIEJE SIĘ NIC NADZWYCZAJNEGO!!! W Polsce CODZIENNIE umiera ok. 1200 osób. W tym roku jest dokładnie tak samo! Dotyczy to także zachorowań na różne infekcje górnych dróg oddechowych!!! I przestańcie wreszcie (******) o epidemii!!!

  • @bolo1111,
   Ty się obudź wreszcie, pomyśl, gdyby nie te wszystkie obostrzenia i zalecenia, gdzie bylibyśmy dzisiaj.
   Chcesz powtórki z Bergamo albo innych krajów?
   Przestań pitolić farmazony; myj ręce, noś maseczkę i rękawiczki ochronne!
   Zacznij dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich (obcych Tobie ludzi również)!

 2. A jak ktoś ze strefy czerwonej ( np. Z Mikstatu ) przyjedzie do Ostrowa do galerii na zakupy, to co wtedy ??? Będzie jakoś oznakowany ??? 😀

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick