Powiat ostrowski w żółtej strefie. Złagodzenie obostrzeń w ostrzeszowskim

14
źródło: Ministerstwo Zdrowia
Od piątku 21 sierpnia powiat ostrowski znajdzie się w żółtej strefie razem z powiatem ostrzeszowskim. Dla tego pierwszego jest to zła wiadomość, bo oznacza, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa się tam pogarsza. Powiat ostrzeszowski tymczasem wychodzi ze strefy czerwonej. Ma to związek z tym, że zmniejsza się tam liczba nowych zakażeń.

Powiat ostrowski został uwzględniony w nowym wykazie Ministerstwa Zdrowia, który od pewnego czasu dzieli regiony Polski ze względu na liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

W piątek 21 sierpnia wejdzie w życie nowa lista regionów Polski objętych obostrzeniami. W żółtej strefie znalazły się tym razem dwa powiaty z naszego regionu: ostrowski i ostrzeszowski. Dobra wiadomość jest taka, że żadnego nie ma w strefie czerwonej.

Obostrzenia w strefie czerwonej

 • noszenie maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej,
 • wesela oraz imprezy towarzyskie tylko w grupach do 50 osób,
 • 1 osoba na 4 metry kwadratowe w restauracjach i punktach gastronomicznych, oraz obowiązkowe zakrywanie twarzy w tych miejscach,
 • maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe w kościołach i miejscach kultu religijnego oraz do 150 osób na zewnątrz,
 • ograniczenie do 1 osoby na 10 metrów kwadratowych w klubach, siłowniach i centrach fitness,
 • maksymalne wypełnienie m.in. sal kinowych może wynieść 25% miejsc,
 • zamknięte wesołe miasteczka i parki rozrywki,
 • zakaz organizowania targów i konferencji,
 • wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności.

Obostrzenia w strefie żółtej

 • należy zachować 1,5 metra dystansu społecznego,
 • wesela i imprezy rodzinne mogą się odbywać maksymalnie do 100 osób,
 • w restauracjach i punktach gastronomicznych należy zakrywać nos i usta oraz zachować dystans 1 osoby na 4 metry kwadratowe,
 • w restauracjach i kinach obowiązuje limit 25% zapełnienia miejsc,
 • na targach i kongresach obowiązuje m.in. limit 1 osoby na 4 metry kwadratowe,
 • w wesołych miasteczkach i parkach rozrywki obowiązuje limit 1 osoby na 5 metrów kwadratowych,
 • na siłowniach i centrach fitness obowiązuje limit 1 osoby na 7 metrów kwadratowych,
 • wydarzenia sportowe mogą się odbywać przy udziale 25% publiczności.
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

  • 8
   5

   Do „Dobry obywatel” i tych, którzy nie rozumieją, co to znaczy być pod respiratorem.. Na początek – NIE jest to maska tlenowa nakładana na usta, gdy pacjent wygodnie leży i czyta czasopisma. Wentylacja dla Covid-19 to bolesna intubacja, która schodzi do gardła i pozostaje tam, dopóki nie przeżyjesz lub nie umrzesz. Odbywa się to w znieczuleniu przez 2–3 tygodnie bez ruchu, często do góry nogami, z rurką wkładaną od ust do tchawicy i pozwala oddychać w rytm pracy płuc. Pacjent nie może mówić, jeść, ani robić niczego w naturalny sposób – maszyna utrzymuje cię przy życiu. Dyskomfort i odczuwany przez nich i ból sprawiają, że lekarze muszą podawać pacjentom środki uspokajające i przeciwbólowe, aby zapewnić tolerancję rurki tak długo, muszą pozostawać pod sztuczną wentylacją, a nierzadko wprowadza się ich w śpiączkę farmakologiczną. Po 20 dniach od tego zabiegu młody pacjent traci 40% masy mięśniowej i doznaje urazu jamy ustnej lub strun głosowych, a także możliwych powikłań płucnych lub serca. Z tego powodu ludzie starsi lub już słabi mogą nie przetrwać tego leczenia i umrzeć. Wszyscy płyniemy tą samą łodzią … więc bądźmy odpowiedzialni, chyba że bardzo chcemy skorzystać z okazji, by tu dotrzeć. To NIE jest grypa. Dodajmy jeszcze dla porządku kolejną rurkę do żołądka, przez nos lub skórę, aby doprowadzić płynny pokarm, lepką torbę wokół tyłka, aby zebrać biegunkę, cewnik do zbierania moczu, rurkę do płynów i leków, cewnik do tętnicy do monitorowania ciśnienia krwi, które jest całkowicie zależne od precyzyjnie obliczonych dawek podanych leków. No i te zespoły pielęgniarek które muszą zmieniać pozycję kończyn co dwie godziny i kłaść cię na macie z lodowatym płynem, aby pomóc obniżyć temperaturę ciała.
   Ktoś chce to wszystko wypróbować? :/

  • @Hanna, Twoje pisanie na niewiele się zda. W TV powinni pokazać, ratowanie życia pod respiratorem i
   ciężką pracę lekarzy, pielęgniarek przy tej „maszynie”! Może wtedy by dotarło do niektórych.

 1. 11
  4

  Ja byłem wczoraj na targowisku w Odolanowie to ludzie patrzyli się na mnie jak na idiotę bo byłem w maseczce masek na ustach to na palcach by policzył

 2. 11
  1

  Tak ostrzeszowski przenosi imprezy do Ostrowskiego bo więcej ludzi może się bawić i mamy co mamy u siebie nie bo ograniczenia więc heja tam gdzie ich nie ma. A restauratorzy pazerni więc co tam a za chwilę płacz będzie bo nic nie będzie. Gdzie tu logika

 3. 11
  2

  Płacz to będzie jak szkoły pozamykają, a pomyje wyleją na nauczycieli, że im się robić nie chce. Ludzie ogarnijcie się!!! Do strefy czerwonej brakuje nam 100 zachorowań.

 4. 2
  3

  Ja tylko chcialam napisac ze mam pelny szacunek do wlkp24. Jestescie bardzo „dla ludzi” za to ostrowski Pan Radziszewski dopuszcza tylko wybrane komentarze ktore mu pasują. Zal i porazka. Pozdrawiam i byle tak dalej.

  • Tutaj też nie wszystkie komentarze się ukazują. Czasem można coś napisać bez przekleństw, bez obrażania kogokolwiek, a wpis się i tak nie ukaże (może nie zgodny z polityką portalu)

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick