Powiat ostrowski w żółtej strefie, krotoszyński w czerwonej – pokłosie zakażeń w regionie

16
Fot. Tai's Captures / Unsplash
Według najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów od soboty powiat ostrowski znajdzie się w strefie żółtej, a powiat krotoszyński w strefie czerwonej. Oznacza to zaostrzenie obostrzeń, jeśli chodzi o noszenie maseczek w przestrzeni publicznej oraz korzystaniu z restauracji, czy organizacji wesel.

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało rozporządzenie Rady Ministrów, na którym wyszczególnione zostały powiaty które znajdą się w strefie żółtej lub czerwonej od najbliższej soboty. Powiat krotoszyński z uwagi na dynamiczną sytuację w Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie został przypisany do strefy czerwonej. Kolorem żółtym został oznaczony powiat ostrowski. Jeśli zakażeń na tym terenie będzie przybywać, on również zmieni kolor na czerwony.

CZYTAJ: Blisko 2000 zachorowań w kraju. Kolejnych kilkadziesiąt w regionie

W związku z rosnącą falą zakażeń na terenie Polski, Ministerstwo Zdrowia planuje zaostrzyć obostrzenia w powiatach zaznaczonych na mapie. Data wprowadzenia nowych zasad nie jest jeszcze znana. W strefie czerwonej miałby obowiązywać limit 50 osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych oraz skrócenie działalności barów, pubów i restauracji do godziny 22.00. Tak, jak do tej pory ma obowiązywać zasłanianie nosa i ust także na ulicy. Maseczki będą musieli zakładać także mieszkańcy powiatów, które znalazły się w strefie żółtej. Tu jednak uroczystości rodzinne mogą odbywać się w limicie do 75 osób. 

Strefa czerwona:

a) aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim,
b) białostocki w województwie podlaskim,
c) działdowski w województwie warmińsko-mazurskim,
d) gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim,
e) głubczycki w województwie opolskim,
f) kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim,
g) kłobucki w województwie śląskim,
h) limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim,
i) łęczyński w województwie lubelskim,
j) otwocki w województwie mazowieckim

Strefa żółta:

a) bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim,
b) bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim,
c) brzeski i oleski w województwie opolskim,
d) bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim,
e) dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim, f) janowski w województwie lubelskim,
g) kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim,
h) nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim,
i) miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim,
j) ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim,
k) przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim,
l) trzebnicki w województwie dolnośląskim,
m) wysokomazowiecki w województwie podlaskim

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. Większych głupot nie czytałem. Do 22 mogą się zarażać a po 22 już nie. Czyli jak wyjdą z baru to są bezpieczni? A dlaczego rządzący pojawiają się bez maseczek na imprezach, korytarzach sejmowych itp?

 2. Merytorycznie a nie politycznie inteligenciki ,krótko : pozamykać szkoły ! mój syn w technikum w 34 osób siedzą w jednej klasie i będzie gorzej bo to młodzi roznoszą ,ale zobaczymy co się stanie jak sytuacja epidemiologiczna wymknie się spod kontroli !!!

  • Ale ty jesteś Jacek merytoryczny aż się zawstydziłem. A teraz maseczkę na twarz i garnek na głowę!

 3. Tylko proszę nie wyprzedzać faktów – na razie w strefie żółtej (w której od soboty będzie Ostrów) NIE MA OBOWIĄZKU noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
  „Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził na konferencji porannej, że maseczki w strefach żółtych na ulicach będą obowiązkowe w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Na razie jednak zmiany są tylko planowane.”
  Ma to nastąpić od połowy października, więc niech nikt nie wprowadza ostrowian w błąd, że już teraz obowiązuje noszenie maseczek wszędzie. I mam nadzieję, że wiedzą o tym ewentualne osoby (np. POLICJANCI), którym zachciałoby się egzekwować przestrzeganie czegoś, co jeszcze NIE WESZŁO W ŻYCIE.

 4. MZK to nie ognisko zakarzen miejsca wydzielone a miejsc stojących pasażerowie jeden na drugim stoją a kierowca ma kabinę swą i jeszcze odgrodzony taśma tylko kasa za bilety liczy się nie pasażer może prezes by się pofatygował z panem z sanepidu to by się przekonali gdzie autobusy dodatkowe ? No kierowca musi mieć taką przeszczep bo ciągle na telefonie prowadzi zwłaszcza linia M

 5. ..wszyscy którzy negują ograniczenia w w związku z korono wirusem powinni składać oświadczenia iż jeżeli ewentualnie zachorują to jednocześnie rezygnują z możliwości korzystania z respiratorów dla siebie i jeszcze jakby była taka możliwość to również dla swoich bliskich.

 6. Mów gościu za siebie. Po pierwsze nie respirator tylko terapia tlenowa i po drugie od bliskich osób samodzielnie myślących to się odp…… A tutaj jeszcze nie mamy Korei Północnej żeby kogoś za poglądy osądzać.

 7. Hahaha. Ludzie jakie zachorowania. Podzielcie sobie te ich liczby przez 10 a otrzymacie zblizone dane do tych wlasciwych. Tak zwane Glowy panstw spotykają sie na szczytach „G” gdzie ustalają nowy porządek świata. Kagance nam zakladaja i bez prawnie ograniczają wolnosc aby mogli nas kontrolowac na kazdym kroku.

  • A mój kolega właśnie zmarł na covid- 19 Miał choroby współistniejące z którymi żył już 20 lat i pewno żył by jeszcze tyle albo więcej ,więc jak słyszę że koronawirusa nie ma albo wymyślają go żeby zmienić porządek świata robi mi się nie dobrze .Ogarnięcie się!!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick