Posłuchaj o generale Turno i Dobrzycy jego czasów

0
Generał Kazimierz Turno jest postacią nietuzinkową. Jego losy skrzyżowały się z Dobrzycą, gdzie spędził część życia. Odziedziczył dobra dobrzyckie po wuju. Właśnie w nich zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Berezyną. Został odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari. W niedzielę 24 marca będzie można posłuchać o jego losach oraz o historii Dobrzycy. Opowiedzą o nich Kazimierz Balcer i Stanisław Borowiak - autorzy książki "Generał Kazimierz Turno i Dobrzyca jego czasów".

Kazimierz Balcer i Stanisław Borowiak opowiedzą o swojej książce „Generał Kazimierz Turno i Dobrzyca jego czasów”. Autorzy publikacji opowiedzą o tym, jak przebiegała ich praca, przybliżą postać generała, który zapisał się w historii polski wieloma walkami na frontach wojennych XIX wieku. Brał udział m.in. w bitwie pod Frydlandem w walkach z armią rosyjską, a także w wyprawie moskiewskiej 1812. Został ciężko ranny w trakcie bitwy pod Berezyną podczas walk odwrotowych spod Moskwy. W 1816 roku odziedziczył po wuju gen. Augustynie Gorzeńskim dobra dobrzyckie. Rok później, wskutek odniesionych ran w bitwie pod Berezyną, zmarł w swoim majątku w Dobrzycy. Został odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari, Legią Honorową, Orderem Wojskowym Świętego Henryka.

Autorzy książki postanowili poświęcić tej nietuzinkowej postaci całą publikację, analizując historię jego życia przez pryzmat historii Dobrzycy.

Spotkanie autorskie odbędzie się w niedzielę 24 marca o godz. 17.30 w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wstęp wolny.

Autorzy książki:

Kazimierz Balcer pochodzi z Dobrzycy o od lat bada jej historię, będąc cenionym regionalistą oraz historykiem. Jest prezesem prężnie działającego Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej oraz redaktorem naczelnym „Notatek Dobrzyckich”.

Stanisław Borowiak pracuje jako kierownik działu historycznego w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Do jego obowiązków należy m.in. organizacja wystaw, konferencji oraz przygotowywanie treści naukowych i popularnonaukowych. Jest doktorem nauk humanistycznych. Poświęca się badaniu zagadnień związanych z losami polskiego ziemiaństwa oraz historią XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Więcej na temat autorów można przeczytać pod tym linkiem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick