DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Posiłek w szkole, posiłek w domu. Nowe kuchnie w szkołach gminy Odolanów

Szkoła Podstawowa w Świecy w gminie Odolanów jeszcze do niedawna zamawiała dla chętnych dzieci posiłki, które na miejsce przywoziła firma cateringowa. Teraz nie ma takiej konieczności, bo panie kucharki, dzięki nowym sprzętom i odremontowanym pomieszczeniom, mogą bezpiecznie i wygodnie przygotowywać zdrowe obiady. – Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 100 tysięcy złotych – mówi Andrzej Wasiela, dyrektor podstawówki w Świecy. Średnio 60-70 dzieci korzysta z możliwości wykupienia i zjedzenia obiadu podczas przerwy między zajęciami.

Nowoczesna i profesjonalna przestrzeń gastronomiczna w Szkole Podstawowej w Świecy to efekt przystąpienia gminy do programu, dzięki któremu udało się wyremontować już niejedną szkolną kuchnię czy stołówkę. – W roku 2019 po raz pierwszy skorzystaliśmy z dofinansowania prawie na 80 tysięcy złotych na modernizację kuchni i stołówki w Szkole Podstawowej w Nabyszycach. W następnym roku udało nam się pozyskać środki na modernizację kuchni i stołówki w szkołach w Wierzbnie i Uciechowie – tłumaczy Jan Prokop, zastępca burmistrza Odolanowa. Pod koniec zeszłego roku nowe kuchnie zyskała podstawówka w Świecy, ale też szkoła w pobliskich Garkach. Tam nowa przestrzeń potrzebna do przygotowywania posiłków powstała w budynku przedszkola, a obiady dla uczniów są przynoszone z naprzeciwka w termosach.

Taki zabieg to korzyść również dla przedszkolaków, które już nie muszą korzystać z zewnętrznego cateringu. – Kuchnia, którą mieliśmy uprzednio, nie spełniała absolutnie żadnych warunków do przygotowywania posiłków. W tej chwili jest całkowicie nowe wyposażenie – zmywarka, wyparzacz, piec gazowy, chłodnia, lodówki, zmywaki, została zrobiona całkowicie nowa wentylacja, instalacja musiała zostać dostosowana do urządzeń. Są to urządzenia zgodne w wytycznymi sanepidu do samodzielnego funkcjonowania kuchni – opowiada Ewa Kowalska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Garkach.

Przedszkolna kuchnia w Garkach wydaje codziennie 100 posiłków. Korzystają z nich zarówno maluchy, jak i uczniowie szkoły podstawowej. W tym przypadku 80 tysięcy złotych pochodzi z projektu „Posiłek w szkole, posiłek w domu”, 50 tysięcy złotych na remont i wyposażenie dołożyła gmina Odolanów.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • 7
    777

    poniedziałek, 20 lutego, 2023

    Super smacznego

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz