Poseł Urbaniak złożył interpelację ws. S12. Ministerstwo odpowiada

15
Zmianę przebiegu trasy szybkiego ruchu S12 zaproponował w interpelacji poselskiej Jarosław Urbaniak. Poseł Platformy Obywatelskiej wysłał w tej sprawie pismo do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Odpowiedź nie jest jednak taka, jakiej oczekiwałby były prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Urbaniak złożył interpelację dotyczącą zmiany planowanego przebiegu drogi ekspresowej S12. W jego zamyśle chodzi o to, aby była ona „realną alternatywą dla ruchu na drogach DK12 i DK36”.  Parlamentarzysta zaproponował też, jak miałaby przebiegać zmieniona trasa S12. W złożonym przez niego dokumencie do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka czytamy, że mogłaby zostać zrealizowana w następujący sposób:

a) od węzła Sieradz Południe na drodze S8 do Błaszek wzdłuż drogi DK12;
b) od Błaszek na południe od aktualnej trasy DK12 dochodząc do drogi DK25 za
Kaliszem;
c) od Kalisza do Ostrowa Wielkopolskiego biegłaby trasą aktualnej drogi DK25;
d) od węzła drogi S11 Ostrów Wielkopolski Wschód (Centrum) biegłaby trasą aktualnej drogi S11 (I etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego) do węzła Ostrów Wielkopolski
Północ, jednocześnie zapewniając zapowiadane podniesienie standardu tego odcinka do
standardu drogi ekspresowej;
e) od węzła Ostrów Wielkopolski Północ biegłaby w kierunku zachodnim, przecinając drogę
DK15 na południe od Koźmina Wielkopolskiego i na północ od Krotoszyna i biegnąc dalej
w kierunku zachodnim na wysokości Pogorzeli, Krobi i Ponieca, dochodząc do drogi S5
w Kaczkowie na południe od Leszna.

Odpowiedź, jaką otrzymał poseł z ministerstwa okazała się dla niego mało satysfakcjonująca, ponieważ przedstawiciele resortu skupili się na budowie odcinka S12 we wschodniej Polsce. W piśmie nie odniesiono się do propozycji dotyczących południowej części Wielkopolski. W dokumencie czytamy m.in.: „Prowadzone są prace przygotowawcze na całym przebiegu dla S11 i S12 (wyłączając już będące w realizacji bądź zrealizowane odcinki np.: S11 – zachodnia obwodnica Poznania, S12 – obwodnice Chełma i Puław). W głównej mierze są to prace koncepcyjne. Prace w tym zakresie są kwestią skomplikowaną, związane m.in. analizą wielokryterialną, obejmującą przede wszystkim aspekty techniczne, środowiskowe i ekonomiczne (…)”.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury odniósł się także do fragmentu S11 na terenie naszego województwa: „W styczniu 2018 r. dla odcinków S11: Szczecinek – Piła, Ujście – Oborniki, Oborniki – Poznań, Kórnik – Ostrów Wielkopolski, Kórnik – Ostrów Wielkopolski, Ostrów Wielkopolski – Kępno, podpisano umowy na wykonanie opracowań projektowych. Zakres umów obejmuje: Studium Korytarzowe, Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe, materiały do Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach, Koncepcję Programową. Bez podpisania ww. umów nie byłaby możliwa budowa poszczególnych odcinków S11”.

Wiele wskazuje więc na to, że pomysł zmiany położenia drogi szybkiego ruchu S12 zaproponowanej przez posła Jarosława Urbaniaka, nie zostanie zrealizowany.

Pełna treść interpelacji poselskiej
Pełna treść odpowiedzi na interpelację

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

 1. PANIE URBANIAK , ZWRACAMY SIE DO PANA Z ZAPYTANIEM I PROŚBĄ O WYJAŚNIENIE SPRAWY OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH , DLACZEGO W OSTROWIE OPŁATY ZA OGRÓDKI DZIAŁKOWE TAK DRASTYCZNIE POSZŁY DO GÓRY, PRZY NASZYCH EMERYTURACH KTÓRE WYNOSZA ŚREDNIO 1.500 ZL DROŻEJĄ BARDZO OPŁATY ZA DZIAŁKĘ ( W KOŃCU TO NIE NASZA ZIEMIA WŁASNOŚCIOWA ) PLACIMY ZA OGRÓDKI , PO 500 , 600 ZL 700 ZL 800 ZL ,TO TYLKO OPŁATA BEZ PRADU . NIE WIEM CZY MAM ZAPŁACIĆ CZYNSZ DOMOWY I WYKUPIC LEKKI , CZY ZAPŁACIĆ ZA DZIAŁKĘ NA KTÓREJ PRAKTYCZNIE SIEDZI SIE ROCZNIE OKOLO 4 DO 5 MISIĘCY. O CO TU CHODZI ?? DLACZEGO EMERYT CIĄGLE JEST BITY ,NIKT SIE Z EMERYTEM W POLSCE NIE LICZY .

  • Panie Wladyslawie, moim zdaniem tu bardziej kompetetna osoba jest obecny prezydent niz byly.. druga sprawa, potwierdzam oplaty rzedu 800zl za dzialke przy piaskach to norma.

  • Komuniści rozdawali nie swoją ziemię , dzisiaj dawni SLD-owcy robią wszystko, żeby tę ziemię i działki zabierać podwyższając opłaty i zwiększając 5 krotnie opłatę za przekształcenie użyteczności wieczystej działek we własność, na których seniorzy mają od lat postawione swoje domy.

  • Drodzy emeryci i wspaniali seniorzy!!! Pani Klimek sama was uwiodła w kampanii wyborczej przytulając was i wam się to bardzo podobało, a teraz narzekacie że za przekształcenie macie więcej zapłacić? Wybraliście prezydenta to się teraz z nim przytulajcie a nie narzekajcie teraz.

 2. Panie Urbaniak ! Obwodnicę Borku Wlkp. za Pana partii robiono pod S-12. Teraz homo nie-wiadomo czyli Koalicja „Europejska”?

 3. Nigdy nie darzyłem Urbaniaka sympatią ale jak Klimek wygrała z nim wybory, to zmieniłem stanowisko wobec niego wg zasady, „wrogowie moich wrogów są moimi przyjaciółmi”!

 4. Pan Urbaniak o dziwo przed wyborami zwiększa swą aktywność a gdzie Pan był przez resztę czasu? Znów trzeba wyborcę nakręcić aby pewną robotę w sejmie zagwarantować? Żenada Panie Urbaniak!

 5. Tak to prawda ogródki działkowe przy Piaskach , opłaty bardzo podrożały , jak dla emeryta to bardzo drogo . Może by pani Prezydent Klimkowa tym się trochę zainteresowała.

 6. Zdecydowanie lepszy układ drogi niż obecny. A dodatkowo dałby oszczędności finansowe przy budowie oraz skrócenie drogi czyli pozwoliłby zaoszczędzić na paliwie oraz czasie przejazdu.

 7. Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje
  http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg
  Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

 8. Obecnie TIRY rozjeżdżają Piotrków, Sulejów, Przedbórz, Jarosty, Srock, Gomulin, Rozprzę. Tylko przedłuzenie S8 z Rzgowa do Tomaszowa oraz budowa S12 do Piotrkowa z przedłużeniem do obwodnicy Bełchatowa. Wyeliminuje TIRy z naszych dróg. Dlatego przekazujcie dalej:

  Przekaż, podaj dalej (gdzie się da, wyślij mail do znajomego, do ministerstwa) ten wpis: hasło „S12 do Bełchatowa”
  Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region.
  http://oi65.tinypic.com/28i9p3n.jpg
  Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

 9. Z całym szacunkiem do Pana Posła, ale treść jego interpelacji wskazuje na całkowity brak rozpoznania tematu. Aktualnie nie ma żadnego „planowanego przebiegu drogi s12 dla regionu aglomeracji kaliski ostrowskiej”. W ogóle nie ma planów na przeprowadzenie tej drogi na zachód od Piotrkowa.
  Życzę mu mniej pochodnych kroków

 10. A ja podaje link do dwóch w miarę ciekawych koncepcji na przedłużenie czy S8 czy S12 do Bełchatowa i dalej na zachód:
  https://ibb.co/HXqfdYw
  Proponuję wariant z S12 i poprowadzić dalej na Widawę: Trakt Widawski

  S12 Natychmiast do Bełchatowa, Trakt Widawski

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick