Ponad 9 mln zł na kolejne elektryczne autobusy. Kiedy przyjadą do miasta?

3
Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał ponad 9 mln zł dotacji z NFOŚiGW. Pieniądze zostaną przeznaczone na kupno m.in. sześciu nowych autobusów elektrycznych. Na wlkp24.info piszemy, w co będą wyposażone, ile ma kosztować cały projekt i na co jeszcze (oprócz autobusów) zostaną wydane pieniądze.

Sześć nowych autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Ostrowa Wielkopolskiego. W poniedziałek podpisano umowę na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mowa o ponad 9 mln zł, które zostaną przekazane miastu na ten cel. Pomogą w sfinansowaniu zakupu sześciu autobusów elektrycznych, które dołączą do 10, które jeżdżą od kilku lat po ulicach powiatu ostrowskiego. Pieniądze pomogą sfinansować też zakup systemu ładowania.

Kwota dofinansowania pozyskanego przez Miejski Zakład Komunikacji pozwoli na pokrycie nieco ponad połowy pełnej kwoty, która wynosi 17 429 100 zł. Choć prezydent Ostrowa Wielkopolskiego podkreśla, że to „bardzo dobry prezent pod choinkę dla mieszkańców”, warto podkreślić, że planowana dostawa autobusów jest przewidziana na II i III kwartał 2023 roku.

Kiedy dotrą i wyjadą na drogi, flota elektrycznych autobusów będzie stanowić 30 proc. taboru MZK. – Tym samym wymóg ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych będzie spełniony – podkreśla Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Ten wskaźnik – jak wynika z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych – należy osiągnąć najpóźniej do 2027 roku.

Pojazdy mają być wyposażone w:

  • miejsca dla wózków inwalidzkich lub wózków dziecięcych,
  • klimatyzację,
  • internet,
  • monitory,
  • informację pasażerką, a także przyciski oznaczone alfabetem Braille’a.

Nowe autobusy elektryczne w Ostrowie Wielkopolskim to nie wszystko.

Projekt zawiera też kilka innych przedsięwzięć:

  • kupno trzech ładowarek dwustanowiskowych,
  • wybudowanie przyłącza energetycznego dla stacji ładowania na terenie zajezdni MZK,
  • przeprowadzenie szkolenia kierowców i mechaników z zakresu obsługi autobusów elektrycznych.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Dokupiłbym zawczasu wyposażenie dodatkowe w postaci choinek zapachowych – głownie dla linii kursujących w południowej części miasta.

  2. a kiedy miasto zamierza wykonać jakies skuteczne próby walki ze smrodem z wysypiska? latem przy sprzyjającej pogodzie odór czuć pod Wysockiem W.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick