Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Podejrzenie wystąpienia ptasiej grypy zostało zgłoszone 26 grudnia rano. Właściciel, który posiada fermę indyków w miejscowości Cieśle, zauważył upadki zwierząt. – Natychmiast podjęliśmy czynności, by sprawdzić i potwierdzić to, czy to jest choroba zwalczana z urzędu, czyli wysoce zjadliwa choroba ptaków. Pojechaliśmy na miejsce, pobraliśmy próbki do badań. To są wymazy i narządy. Jeszcze tego samego dnia te próby pojechały do Puław – mówi Ewa Jackiewicz, Powiatowa Lekarz Weterynarii w Pleszewie.
Zwołany został również zespół zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Pleszewie. Wyłoniono firmę, która miała odpowiadać za utylizację padniętych ptaków. – Na fermie w trzech kurnikach hodowane było ponad 40 tys. indyków. 27 grudnia 2022 roku potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków – dodaje Ewa Jackiewicz.
Potwierdzenie wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków oznacza, że wkrótce wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wydzielony obszar zapowietrzony (do 3 km) i zagrożony (do 10 km). Zgoda wojewody jest konieczna ze względu na to, że obszary wykraczają poza terytorium jednego powiatu (obejmują też teren powiatu ostrowskiego i kaliskiego. Po wydaniu decyzji przez Michała Zielińskiego nałożone zostaną restrykcje na wyznaczonych obszarach. Wiąże się to m.in. z kontrolą wszystkich ferm.
Ograniczenia będą obowiązywały przez 30 dni. – Jest to choroba zwalczana z urzędu. Hodowca otrzyma za poniesione straty odszkodowanie, a koszty utylizacji ponosi państwo. Zwierzęta zostały zagazowane 28 grudnia, padłe wywieziono do firmy utylizacyjnej. Dzisiaj, 29 grudnia zakończono te czynności – informuje Powiatowa Lekarz Weterynarii w Pleszewie.
Trwa szacowanie strat.
piątek, 30 grudnia, 2022
A państwo to niby skąd ma pieniądze na utylizacje?