DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ponad 200 śmiertelnych wypadków i 150 utonięć, a wakacje na półmetku

Aktualizowana przez policję w czerwcu mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym coraz bardziej się zapełnia. To właśnie przybywające na niej czarne punkty oznaczają kolejne tragedie, które wydarzyły się na drogach całego kraju. Do tej pory odnotowano 222 takich zdarzeń. Od początku wakacji to 196 tego typu wypadków. Ich liczba rośnie niemal z każdym dniem.

W Wielkopolsce odnotowano 20 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Jeden z nich w ciągu ostatniej doby. Początek sierpnia oznacza, że to dopiero półmetek wakacji. Dwie tragedie tego typu wiązały się ze zgonem w ciągu 30 dni od wypadku.

Dane policji wskazują, że trwające wakacje są bardzo niebezpieczne. Często tragiczne. Przyczyniają się do tego uczestnicy ruchu drogowego, którzy nie stosują się do przepisów. „Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze” – informują przedstawiciele Komendy Głównej Policji.

Równie zatrważające liczby wyłaniają się ze statystyk dotyczących utonięć. W ciągu pierwszych pięciu dni sierpnia utonęło w Polsce pięć osób. W lipcu takich tragedii było 61, a w czerwcu – 87. Najtragiczniejszy był 3 lipca, kiedy utonęło 10 osób i 19 czerwca, gdy utonięcie było przyczyną zgonu 9 osób.

Z policyjnych statystyk za 2021 rok wyłania się obraz tego, jakie są najczęstsze okoliczności związane z tego rodzaju tragediami:

  • kąpiel w miejscu niestrzeżonym, ale niezabronionym – 61 zgonów,
  • nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 34,
  • nieostrożność w czasie łowienia ryb – 30,
  • kąpiel w miejscu zabronionym – 28.

Do końca wakacji pozostały jeszcze niespełna cztery tygodnie. Każdy z nas może przyczynić się do tego, że ten czas będzie bezpieczny dla nich oraz innych uczestników letniego wypoczynku.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz