Ponad 2 mln zł na rozbudowę mostu i pieniądze na poprawę bezpieczeństwa

0
zdjęcie poglądowe / fot. GDDKiA
Na DK12 w Jaraczewie zostanie przebudowany most, a w regionie mają być zrealizowane cztery inwestycje poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ich koszt wyniesie kilka milionów złotych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na rozbudowę mostu przez Obrę w Jaraczewie, który znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 12. Inwestycja ma kosztować 2.274.522,57 zł brutto, a zwycięzca przetargu ma 15 miesięcy na wykonanie prac.

Dotychczasowy obiekt zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie nowy. Będzie to most jednoprzęsłowy wykonany z betonu sprężonego. „Długość  całego obiektu  to około 20 m. Podczas robót ruch będzie odbywał się wahadłowo a roboty budowlane będą prowadzone połówkami. Do obowiązków wykonawcy należeć będzie aktualizacja uzgodnień oraz opracowanie i uzgodnienie organizacji ruchu na czas robót” – informują przedstawiciele poznańskiego oddziału GDDKiA.

To jednak dopiero początek inwestycji, jakie generalna dyrekcja zaplanowała w naszym regionie na najbliższe miesiące. Kolejne dotyczą poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W Wielkopolsce wytypowano do realizacji osiem inwestycji. Cztery z nich dotyczą naszego regionu.

Budowa oświetlenia wraz z przebudową skrzyżowania w ciągu DK 11 w Pleszewie

Powstanie oświetlenie w obrębie skrzyżowań z drogą gminną do Baranówka i powiatową do Taczanowa i Nowej Wsi. Na skrzyżowaniu z drogą gminną do Baranówka wybudowane zostaną także wyspy osłaniające lewoskręty. Drogowcy zamontują także znaki aktywne.

Budowa sygnalizacji świetlnych wzbudzanych wraz z elementami poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu DK 11 w Antoninie i Słupi pod Kępnem

Powstaną dwie wzbudzane sygnalizacje świetlne (zmieniające światło na przejściu po wciśnięciu przycisku) wraz z oświetleniem przejść. Dostosowane zostaną także oznakowania pionowe i poziomie. Przebudowane będą również chodniki w celu dostosowania ich przebiegu do lokalizacji nowo budowanej sygnalizacji.

Budowa sygnalizacji świetlnej w ciągu DK 25 w Zbiersku-Cukrowni

Wybudowana zostanie sygnalizacja świetlna wraz akomodacją oraz wykonaniem oświetlenia przejścia dla pieszych. Dostosowane zostanie także oznakowanie pionowe i poziome w ciągu drogi krajowej nr 25.

Budowa sygnalizacji świetlnej wraz z elementami poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 11 w Kotlinie

Oprócz sygnalizacji także tutaj zostanie dostosowane oznakowanie pionowe i poziome, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zmieniona zostanie też nawierzchnia chodnika. Będą one również przełożone i wydłużone. Pas lewoskrętu zostanie wydłużony poprzez likwidację wyspy azylu.

Wszystkie inwestycje (prócz budowy mostu) mają zostać zrealizowane jeszcze w 2020 roku. Koszt 16 zadań na terenie całego kraju mających na celu poprawę bezpieczeństwa wyniesie prawie 40 mln zł.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick