Ponad 11 mld zł na „czternastki”. Nie każdy dostanie tyle samo

4
Jeszcze w sierpniu na konta emerytów i rencistów wpłynie czternasta emerytura. W tym roku będzie to maksymalnie 1 217,98 zł na rękę. Pieniądze przyznawane są z urzędu. Oznacza to, że aby je otrzymać, nie trzeba składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych żadnych dokumentów.

Czternasta emerytura została wprowadzona w 2021 roku, a w 2022 ta forma rządowego wsparcia będzie kontynuowana. Pierwsze pieniądze maja trafić na konta odbiorców 25 sierpnia. Kolejne osoby otrzymają je odpowiednio 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

„Czternastki” zostaną wypłacone z urzędu. W związku z tym nie trzeba składać w ZUS-ie żadnych dodatkowych dokumentów. – Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1 338,44 zł. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie 1 217,98 zł na rękę – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim.

Nie wszyscy jednak otrzymają pełną kwotę. Dotyczy to osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2 900 zł brutto. W pozostałych przypadkach „czternastki” będą pomniejszane zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jednak jej minimalna wysokość wyniesie 50 złotych. – Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na 24 sierpnia 2022 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego – dodaje Marlena Nowicka.

Z tej formy rządowego wsparcia skorzysta w tym roku 9 mln osób. Zgodnie z szacunkami w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. 9
    5

    11mld na emerytury , 20,6 mld na węgiel i ogrzewanie , 40 mld na 500 +++ . Gdzie jest ta kopalnia ??
    Za chwilę chleb po 10 pln , paliwo po 10 pln i się skończy . Chyba że wcześniej zabraknie prądu i skończy się dodruk .
    Niestety może okazać się ( do Was emeryci niczemu nie winni ) że lata 80 /90 to był pikuś .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick