DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ponad 1000 osób sprzątało Ostrów. Były opony i szkło... [DUŻO ZDJĘĆ]

Wiosenne Sprzątanie Ostrowa Wielkopolskiego na stałe wpisało się w kalendarz ekologicznych działań. Ta oddolna, społeczna incjatywa przyciągnęła w weekend ponad tysiąc osób, a jeszcze spontanicznie deklarują się kolejne.

Społecznicy, samorządowcy, pracownicy spółek i administracji, sportowcy, harcerze, służby ratunkowe, członkowie rad osiedli, przedszkolaki i uczniowie, a także wielu chętnych do działania mieszkańców miasta… sprzątał dziś cały Ostrów! Akcja po kilku latach wciąż się rozrasta i angażuje lokalną społeczność. Jej cel to zauważenie i likwidacja problemu zaśmiecania miasta, a – być może przede wszystkim – edukacja najmłodszego pokolenia, by nie zanieczyszczać środowiska. – Dlatego ważnym punktem tej kilkudniowej akcji było przeszkolenie i wyedukowanie 350 przedszkolaków na specjalnym wydarzeniu w 3mk Arenie Ostrów. Miejskie spółki oraz prywatne firmy przeprowadziły zabawy edukujące najmłodszych mieszkańców – relacjonuje Szymon Matyśkiewicz, założyciel grupy „Eko-Ostrowianie” i pomysłodawca akcji.

Sprzątanie odbywa się w sposób ściśle zorganizowany. Miasto dzielone jest na okręgi, a na każdym osiedlu i w wyznaczonych rewirach sprzątają przypisane na dany teren grupy osób. I tak na przykład w okolicy swoich siedzib teren oczyszczają spółki, na terenie przedszkoli czy szkół – podopieczni tychże placówek, rady osiedli zajmują się swoimi terenami. – Ważnym działaniem w tym roku było to, że grupa WOPR Ostrów wysprzątała Ołobok. Uczestnicy akcji mieli do tego specjalną odzież i przygotowanie – mówi Matyśkiewicz.

Już teraz wiadomo, że odpady, które zebrano, będą liczone w tonach. Tylko dziś, w sobotę 23 marca, zebrano setki worków w kilkudziesięciu kontenerach. Dokładne dane będą znane w poniedziałek, kiedy miejskie spółki zajmujące się odbiorem odpadów, zabiorą je i zważą. Niestety już na ten moment mieszkańcy zlikwidowali aż trzy tzw. „dzikie” wysypiska śmieci. Ich usunięciem zajmą się określone służby, w tym spółka MZO. Jak poinformowali nas organizatorzy, najwięcej śmieci to nieustannie szkło, zwłaszcza po alkoholu, a także dziko pozostawione na terenach leśnych lub w rowach – opony samochodowe.

Akcja potrwa jeszcze w niedzielę 24 marca, choć na pewno punktem kulminacyjnym była sobota i to właśnie wtedy odnotowano największą frekwencję osób uczestniczących w Wiosennym Sprzątaniu Ostrowa Wielkopolskiego. Wydarzenie to ma zawsze swoją edycję także na jesień.

Zapraszamy galerii zdjęć, które opublikowali uczestnicy w swoich mediach społecznościowych oznaczając fotorelacje hashtagiem #WiosenneSprzątanieOstrowaWielkopolskiego. Zdjęcia na bieżąco udostępnia też Facebookowa grupa „Eko-Ostrowianie”. 

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz