DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pomogło ponad tysiącu osobom. Może przestać działać

W ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Krotoszynie funkcjonują dwie instytucje. Pierwsza udziela pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży od 1,5 roku, a druga oferuje tego typu wsparcie osobom dorosłym od 2020 roku.

Instytucje funkcjonują w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Centrum Operacyjnego. W tych miejscach za darmo osoby dorosłe, młodzież i dzieci mogą za darmo skorzystać z konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych, z terapii, a także z porad prawnika czy dietetyka klinicznego. Jedynym warunkiem jest bycie mieszkańcem powiatu krotoszyńskiego. – Mamy jednak problem, bo projekty, w rach których funkcjonuje centrum kończą się w tym roku. Pukamy do różnych drzwi, szukamy pomocy w różnych instytucjach. Jest ryzyko, że miejsca te nie będą finansowane i trudno będzie nam je utrzymać – informuje Renata Zych-Kordus, kierownik działu wsparcia rodziny, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie.

O tym, jak bardzo takie miejsca są potrzebne świadczy to, że już dawno przekroczony został limit osób, które z pomocy w centrum mogą skorzystać. – Na ten moment w regularnej terapii jest 400 dzieci i młodzieży oraz ponad 100 osób dorosłych. Niestety taką samą liczbę mamy pod kreską tzn. ok. 400 osób czeka na liście rezerwowej na wizytę w naszym centrum – mówi Zuzanna Wilsowska, psycholog, psychoterapeuta dziecięcy.

Jednym z czynników, które wywołało problemów psychologiczne wśród dzieci było nauczanie zdalne. Taki tryb nauki został wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa. Jednak najczęstszym powodem, z którym dzieci i młodzież zgłaszają się do centrum są zaburzenia depresyjne. – Bardzo często pojawiają się też wątki autodestrukcji albo działania samobójcze. Prowadzimy też dużą grupę nastolatków, która w ostatnim czasie zakończyła hospitalizacje i dalej potrzebują wsparcia psychoterapeutycznego – tłumaczy Zuzanna Wilsowska.

Na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Kościuszki w Krotoszynie pracują specjaliści, którzy pomagają dzieciom i młodzieży, a piętro wyżej z pomocy mogą skorzystać osoby dorosłe. Problemy, z jakimi się zgłaszają są bardzo różnorodne.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz