Pomnik marszałka Piłsudskiego stanie w Kaliszu?

2
Temat postawienia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Kaliszu znany jest co najmniej od 2017 roku, kiedy zgłoszono projekt jego budowy do Budżetu Obywatelskiego. Wtedy nie zdobył wystarczającej liczby punktów, ale idea wciąż żyje.

Okazją, by w Kaliszu powstał pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego miałaby być 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z takim pomysłem wyszli przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spójna koncepcja jest, ale dużą niewiadomą pozostaje ewentualne miejsce, w którym monument miałby stanąć. W Budżecie Obywatelskim wskazano, że mogłaby to być wysepka przy ul. Wolności, ale w grę może wchodzić także skwer między ul. Wolności a Mostem Trybunalskim.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Na razie nie wiadomo, czy wskazana lokalizacja będzie tą ostateczną i czy pomnik w ogóle powstanie. Swoje zdanie na ten temat musi wyrazić miejski konserwator zabytków, którego zadaniem będzie m.in. stwierdzenie, czy monument nie zaburzy układu przestrzennego. Problemem są także pieniądze, których pomysłodawcy budowy pomnika marszałka Piłsudskiego jeszcze nie mają, a mowa o ponad 100 tys. zł.

O tym, czy uda się je zebrać oraz gdzie i kiedy pomnik będzie mógł stanąć, będziemy jeszcze informować.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick