Polski Ład czy Nieład? Księgowi i urzędnicy toną w dokumentach

4
Nowy Polski ład miał ułatwić życie Polakom. Rząd obiecuje stabilne dochody samorządów, dostępność mieszkań dla młodych, wsparcie rodzin, korzystne zmiany podatkowe czy w końcu nowe zasady rozliczeń składek, kwoty wolne od podatku czy preferencje dla klasy średniej. Nowy rok przyniósł zmiany, ale nie do końca dla wszystkich korzystne. Polacy są zdezorientowani, szukają pomocy, a księgowi i pracownicy Urzędów Skarbowych nie nadążają z odbieraniem telefonów.

Od kilku dni w całym kraju mówi się o grupie nauczycieli, którzy mieli otrzymać pensje niższe o 200, 300 czy nawet 400 złotych. Jeszcze z końcem roku należało upewnić się czy u pracodawcy złożyliśmy PIT-2, bo zmianom na mocy Nowego Ładu ulegają przepisy dotyczące choćby wyliczenia składki zdrowotnej. W Ostrowie Wielkopolskim, w szkołach podstawowych i przedszkolach publicznych nauczyciele nie odczuli zmian w swoich wypłatach. PIT-y 2 to żadna nowość w dokumentach pracowniczych. Znalazły się one w naszych aktach osobowych w momencie, gdy podjęliśmy zatrudnienie w danym miejscu pracy. – To jest oświadczenie, że nie osiągamy innych dochodów. Natomiast w przypadku, gdybyśmy zaczęli ten dodatkowy dochód osiągać to musimy taki PIT wycofać. Także te PIT-y w ogóle nie mają wpływu na to, że niektóre grupy społeczne otrzymają mniej pieniędzy – wyjaśnia Wincenty Zawidzki, właściciel jednego z ostrowskich biur księgowych.

Wszystkie wynagrodzenia, które są mniejsze, niż dotychczas mają zostać skorygowane w związku z rozporządzeniem, które się ukazało 7 stycznia. – Ten dokument zmienił charakter wynagrodzenia, a my musimy każdego potraktować indywidualnie. Problemem mogą być tylko i wyłącznie sytuacje u nauczycieli, którzy pracują w kilku miejscach. Muszą sobie zdawać sprawę z tego, że wszelkie PIT-y 2 muszą składać w jednym, podstawowym miejscu pracy – mówi Izabela Gabryszak, dyrektor Ostrowskiego Centrum Usług Wspólnych.

Zaskoczeni mogli być w ostatnich dniach także emeryci. Niektórzy mogli otrzymać mniejsze emerytury, choć pracownicy ZUS zapowiadają, że jeśli tak się stało, to w lutym nastąpią wyrównania.

Nowe przepisy mogą nie tylko uszczuplić nasze portfele, ale i spędzić sen z powiek. Z pomocą przychodzą urzędnicy urzędów skarbowych, od dziś rozpoczynają się w całym kraju dyżury we wszystkich jednostkach. – Każdego dnia od 8.00 do 19.00 pracownicy Urzędu Skarbowego wyjaśniają wszystkie zawiłości związane z prawem podatkowym. Można załatwić sprawę telefonicznie lub przyjść osobiście po wcześniejszym umówieniu wizyty – Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Administracyjno-Skarbowej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick