Półkolonie polsko-ukraińskie za nami, a to nie koniec [ZDJĘCIA]

0
Fot. Hufiec ZHP Ostrów Wielkopolski
Ostrowski Hufiec ZHP zorganizował letnie półkolonie zarówno dla polskich, jak i ukraińskich dzieci. Wspólna integracja i zabawa były kolejną formą pomocy i wsparcia dla młodych wiekiem uchodźców, którzy trafili do tego miasta. Jak podkreślają organizatorzy, to jeszcze nie koniec.

Wakacyjny czas w Ostrowie Wielkopolskim spędzają razem polskie i ukraińskie dzieci. Okazja do wspólnej zabawy oraz integracji była w czasie trwania półkolonii na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”. Razem z ostrowskimi rówieśnikami wypoczywało 30 młodych obywateli Ukrainy. – Mając na uwadze duże zainteresowanie naszymi półkoloniami, w tym roku zwiększyliśmy liczbę miejsc, w związku z czym na każdym turnusie może wypoczywać około 100 dzieci. To sprawiło, że na pierwszym turnusie mogliśmy wygospodarować 30 miejsc dla dzieci ukraińskich – wyjaśnia hm. Izabela Potasznik, komendantka ostrowskiego hufca ZHP.

Wspólny wypoczynek był możliwy dzięki Rotary Club Poznań (charytatywna organizacja pozarządowa o zasięgu ogólnoświatowym). W ramach projektu „Gra w zielone” koordynowanego przez Chorągiew Wielkopolską ZHP jest realizowany m.in. w Ostrowie, Poznaniu i Koźminie Wielkopolskim. Bez wahania przystąpiliśmy do tego projektu i od razu podjęliśmy decyzję, że postawimy na maksymalną integrację, dlatego dzieci z Ukrainy trafiły do różnych grup, by mogły poznać swoich ostrowskich rówieśników – mówi hm. Dariusz Potasznik, który koordynuje półkolonie.

Wspólna integracja była możliwa dzięki wsparciu dwóch słuchaczek: Darii oraz Anastazji. Pomagały wychowawcom w komunikowaniu się z dziećmi z Ukrainy, które nie posługują się językiem polskim. – O tym, że dzieci dobrze się czuły na „Wakacjach z Uśmiechem” najlepiej świadczy fakt, że można było usłyszeć w trakcie zajęć ukraińskie piosenki śpiewane spontanicznie przez naszych młodych gości – zaznaczają przedstawiciele hufca.

Dzieci z Ukrainy będą mogły spędzać razem czas także w kolejnych tygodniach. Do końca wakacji w każdy piątek o 17.00 na Stanicy „Zielona Polana” będą organizowane dwugodzinne zajęcia harcerskie. Za ich przygotowanie będą odpowiedzialne poszczególne drużyny.

Przedstawiciele hufca celowo kładą nacisk na integrację wiedząc, jak ważne to wyzwanie. – Musimy nauczyć się razem żyć, mieszkać, uczyć się i pracować. Możemy też uczyć się od siebie nawzajem i dzięki temu być wartościowszymi ludźmi – zaznacza Izabela Potasznik.

Nie jest to pierwsza akcja w wykonaniu harcerzy, która jest skierowana do Ukraińców. To środowisko jako jedno z pierwszych zaangażowało się w pomoc uchodźcom.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick