Policja zadba, by ferie były bezpieczne

0
Już za tydzień w województwie wielkopolskim, ale i kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim i świętokrzyskim rozpoczną się ferie zimowe. Policjanci apelują o rozwagę, ale sami dbają o to, by zimowy wypoczynek był bezpieczny. Prowadzone są kontrole.

– W trosce o bezpieczne wyjazdy na zimowy wypoczynek oraz powroty do domu, ostrowscy policjanci będą prowadzić wzmożone działania kontrolne i profilaktyczne – informuje st. sierż. Małgorzata Łusiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Funkcjonariusze z Ostrowa Wielkopolskiego i nie tylko przeprowadzą kontrole autokarów i samochodów. – Zwrócą szczególną uwagę na to, czy dzieci przewożone autokarami i samochodami osobowymi zapięte są odpowiednio w pasy bezpieczeństwa lub znajdują się w fotelikach. Sprawdzą również to, w jaki sposób przewożone są bagaże, sprzęt narciarski, czy nie zagrażają one bezpieczeństwu pasażerów. Tradycyjnie prowadzone będą kontrole stanu trzeźwości i prędkości prowadzonych pojazdów – dodaje M. Łusiak.

Pamiętajmy, że ważnym elementem bezpieczeństwa podczas zimy jest też należyte odśnieżenie pojazdu i oczyszczenie szyb z warstwy lodu. Zgodnie z prawem pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Ponadto podczas jazdy kierowca powinien mieć zapewnione dostateczne pole widzenia.

Policja apeluje do kierowców, aby z uwagi na warunki atmosferyczne z jakimi mamy obecnie do czynienia, zmienili technikę jazdy. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jak również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

Istnieje również możliwość zgłoszenia kontroli autokaru, wiozącego dzieci na wypoczynek. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce policji, lub telefonicznie. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych.

Terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw:

14 – 27 stycznia: woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

21 stycznia – 3 lutego: woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie

28 stycznia – 10 lutego: woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

11- 24 lutego: woj.lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick