Policja ostrzega przed oszustwami „na legendę”

0
Już nie tylko "na wnuczka" czy "na policjanta", ale także "na legendę". Policja ostrzega przed nowym sposobem oszukiwania osób starszych i przedstawia jeden z przykładów na to, jak działają oszuści, by wyłudzić pieniądze.

Ciągle pojawiają się nowe metody oszukiwania osób starszych. Jedną z ostatnich, która pojawiła się na naszym terenie, jest metoda „na legendę”. Jak ją rozpoznać? Policja podaje przykład:

Na telefon stacjonarny seniora dzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza CBŚP. Oszust oświadcza, że są prowadzone działania mające na celu udaremnienie ataków hakerskich na rachunki prowadzone w bankach. Jednocześnie fałszywy funkcjonariusz informuje, że rachunek bankowy seniora jest zagrożony i musi on podjąć współpracę z policją.

Aby nie wzbudzać u ofiary podejrzeń, dla potwierdzenia swoich słów, oszust oświadcza, że o dalszych krokach senior zostanie poinformowany przez innego z „policjantów”. W kolejnym etapie „legendy” senior zostaje „połączony” z fałszywym funkcjonariuszem, który nakazuje mu udać się do najbliższej placówki swojego banku i tam podjąć wszystkie oszczędności celem późniejszego przekazania ich do depozytu policyjnego.

Charakterystyczną rzeczą podczas oszustw jest fakt, że przestępcy przez cały czas utrzymują kontakt telefoniczny z ofiarą. Fałszywy funkcjonariusz przez cały czas kontroluje czy osoba wykonuje jego polecenia i nie pozwala się rozłączyć. Ostatecznie senior proszony jest o przekazanie gotówki innemu „policjantowi”, który najczęściej jest w „umundurowaniu cywilnym”, tym samym, nieświadomie ofiara przekazuje swoje oszczędności przestępcom.

Policja prosi o szczególną ostrożność i zgłaszanie podejrzenia przestępstwa pod jednym z numerów alarmowych: 997 lub 112.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick