Polecą do Australii, czy nie? Premier złożył deklarację

0
Tworzą się spekulacje na temat wylotu polskich strażaków do pomocy przy gaszeniu pożarów w Australii. Media zaczęły informować o tym, że wylot jest już przesądzony. Nikt jednak nie potwierdził tego oficjalnie. Ostateczna decyzja należy do premiera Mateusza Morawieckiego. Na swoim fanpage'u na Facebooku poinformował o gotowości polskich mundurowych.

Polscy strażacy mieli już szansę udowodnić, że potrafią zmobilizować się w bardzo szybkim czasie i wyruszyć do innego kraju z pomocą przy gaszeniu pożarów. Tak było w przypadku Szwecji. 140 strażaków w 44 wozach wyruszyło w drogę 20 lipca 2018 roku i przebywali tam przez dwa tygodnie.

CZYTAJ: Gasili pożary w Szwecji. Dzisiaj wrócili do kraju [WIDEO, ZDJĘCIA]

Katastrofalna sytuacja ma miejsce aktualnie w Australii. Pożary trawią tamtejsze lasy od października ubiegłego roku, a w ich wyniku zginęło już 20 osób, spłonęło kilka tysięcy domów. Największa tragedia dotknęła jednak świat zwierząt. Według naukowców zginęło ich nawet pół miliarda. Niektóre z gatunków mogły przestać istnieć. Ogień strawił już powierzchnię ponad dziesięciu hektarów.

W mediach zaczęły pojawiać się informacje o podjętej decyzji w sprawie wyjazdu polskich strażaków do Australii. W ramach modułu GFFFV Poznań znajdują się także strażacy z regionu południowej Wielkopolski, m.in. z Pleszewa i Kalisza.

Nikt jednak nie potwierdził oficjalnie tych doniesień. Premier Mateusz Morawiecki opublikował na swoim fanpage’u informację o deklaracji, jaką złożył premierowi Australii. Dotyczy ona pełnej gotowości strażaków do wyjazdu. Jeśli podjęta zostanie decyzja o wylocie, mundurowi wystartują bez zbędnej zwłoki. „Nasi dzielni Strażacy niedawno wykazali się ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem w Szwecji. Jeśli tylko będą potrzebni, natychmiast wyjadą, aby pomagać naszym przyjaciołom z Australii” – powiedział premier.

Pożary w Australii poruszają chyba serca nas wszystkich. Szczególnie zaś porusza tragiczny los ludzi, którzy utracili w…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Wtorek, 7 stycznia 2020

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick