DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Pół miliona wypełnionych ankiet w ramach programu „Moje Zdrowie”

 „Moje Zdrowie” to nowy program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia, w ramach którego dostępne są badania profilaktyczne umożliwiające wczesne wykrycie m. in. chorób serca, nowotworów, cukrzycy. 

Program „Moje zdrowie” funkcjonuje od 5 maja br. Zastąpił on uruchomioną w czasie pandemii koronawirusa kampanię „Profilaktyka 40 Plus”, która funkcjonowała do 30 kwietnia.

Obecnie z pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych mogą skorzystać już 20-latkowie. Tak jak w przypadku poprzedniego programu nie ma górnej granicy wieku. Osoby w wieku 20-49 lat mogą wykonać badania raz na 5 lat, osoby powyżej 49. roku życia raz na 3 lata.

– Dodatkowym warunkiem udziału w programie „Moje Zdrowie” jest brak badań w ramach „Profilaktyka 40 Plus” w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Badania są dostępne w każdej placówce podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjent może zrobić bilans zdrowotny w poradni, do której jest zapisany – informuje Sebastian Krystek z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Aby skorzystać z programu profilaktycznego „Moje Zdrowie” należy wypełnić szczegółową ankietę obejmującą pytania o styl życia, wywiad rodzinny, zdrowie psychiczne czy ryzyko zakażeń wirusami. Można to zrobić  wypełnić online. Ankieta jest  dostępna w zakładce „Profilaktyka” w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mobilnej MojeIKP. – Jeśli ktoś nie korzysta z tych narzędzi pozostaje możliwość wypełnienia ankiety bezpośrednio w przychodni POZ, do której złożyliśmy deklarację wyboru lekarza POZ. Po wypełnieniu ankiety placówka ta ma 30 dni na wystawienie skierowania na badania, z którym pacjent zgłasza się do wyznaczonego laboratorium – dodaje Sebastian Krystek.

Podstawowy pakiet badań dla wszystkich zawiera:

  • morfologię krwi,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • lipidogram,
  • poziom kreatyniny wraz z oszacowaną wartością eGFR, – TSH (hormon tyreotropowy),
  • badanie ogólne moczu.

W zależności od wieku i wyników kwestionariusza zdrowotnego można otrzymać skierowanie z dodatkowym pakietem badań, który obejmuje:

  •  próby wątrobowe (ALAT, AspAT, GGTP),
  • PSA całkowity u mężczyzn po 50 roku życia,
  • anty-HCV,
  • lipoproteina A (wykonana raz w życiu w ramach programu w wieku 20-40 lat) – test na krew utajoną w kale – metoda FIT-OC, po 50 roku życia.

Gdy wyniki badań laboratoryjnych będą już gotowe pacjent zostaje zaproszony do swojej przychodni POZ na wizytę podsumowującą.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania programu „Moje Zdrowie” ankietę wypełniło pół miliona Polaków, z czego 51 tysięcy pochodzi z Wielkopolski. Z blisko 36 tysiącami Wielkopolan skontaktowały się przychodnie POZ, aby umówić ich na badania diagnostyczne. Statystyki pokazują, że z programu częściej korzystają kobiety – jedynie 30% uczestników to mężczyźni. Największą grupę stanowią osoby młode: 30% w wieku 20–29 lat i 28% w wieku 30–39 lat. Aż 78% pacjentów wypełniło ankietę za pośrednictwem IKP lub aplikacji mojeIKP.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz