DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pół miliona pszczół. Ostrowska pasieka ma już rok!

W ubiegłym roku, kiedy powstała pasieka miejska w Ostrowie Wielkopolskim na placu vis a vis urzędu miejskiego postawiono sześć uli. Z biegiem czasu dostawiono kolejne dwa.

Na co dzień opiekę nad pszczołami sprawuje zawodowy pszczelarz. W każdym z uli znajduje się blisko 60 tys. owadów. – Moja praca polega na tym, by dbać o to, żeby pszczoły się nie roiły i były w dobrej kondycji. Na bieżąco trzeba wykonywać też wszelkie prace związane z wybieraniem miodu, dokładaniem ramek z węzą – mówi Michał Całka, pszczelarz.

Rola pszczół w przyrodzie jest bardzo ważna. Owady te nie raz przyczyniły się do zwiększenia uzyskiwanych przez rolników plonów. Są też gatunki roślin, które bez zapylenia przez pszczoły w ogóle ich nie wydają. – Pomysłowi powstania pasieki miejskiej przyświecała przede wszystkim idea ekologiczna. Było to też coś innowacyjnego. Blisko mamy m.in. park miejski, pszczoły mają się gdzie żywić. A mieszkańcy, którzy odwiedzają urząd miejski mogą podglądać sobie z daleka nasze ule – tłumaczy Eliza Dembna, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

Mogłoby się wydawać, że miód z pasieki znajdującej się w mieście nie będzie tak wartościowy jak ten np. z pasieki na łąkach. Nic bardziej mylnego. – Centrum miasta jest dobrym miejscem dla rodzin pszczelich. Mamy tutaj wiele różnych kwiatów i drzew. Dla tych owadów dużo większym problemem jest monokulturowość, gdzie mamy tylko jeden zbiór, jeden typ kwiatów. Wtedy jeśli on przekwitnie nam brakuje w przyrodzie, brakuje już wtedy pożywienia dla nich. W Ostrowie takiej sytuacji nie ma – tłumaczy Michał Całka.

Pierwsze zbiory z pasieki miejskiej były już w ubiegłym roku. Były to miody mniszkowe, akacjowe i lipowe. Rozlane w małe słoiczki są produktem reklamowym urzędu miejskiego.

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • L
    lipowa

    sobota, 7 maja, 2022

    Zamiast pracy mamy reklame urzedu miejskiego. Super. Dość

    Odpowiedz
  • O
    olo

    sobota, 7 maja, 2022

    Dlaczego nie postawiono uli bezpośrednio w parku, organizując wydzieloną strefę?

    Odpowiedz
  • S
    ssak

    sobota, 7 maja, 2022

    Owady właśnie obudziły się do życia po zimowej przerwie i miały być na placu vis a vis urzędu miejskiego.

    Odpowiedz
  • O
    Ostrowianka

    sobota, 7 maja, 2022

    A jaki miód razem ze spalinami ,lepiej by było może kilka kroków dalej w parku ale tam mogłoby pasiekę jakiś rozwalić tak jak tężnie.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz