Podwyżka za śmieci przegłosowana. Sprawdź, ile będzie trzeba zapłacić

29
Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zapłacą od lutego 2022 roku więcej za wywóz odpadów. Cena wzrośnie przy podstawowej opłacie o 4 zł z 25 do 29 zł. Decyzję w tej sprawie podjęli większością głosów radni podczas czwartkowej sesji.

Zbliża się nowy rok, a wraz z nim nadejdą nowe stawki za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zmiany wejdą w życie od lutego 2022 roku. Przy podstawowej opłacie dotyczącej jednej osoby rachunek wzrośnie z 25 do 29 zł.

Nowe stawki obowiązujące od lutego 2022 roku:

 • 29,00 zł/osoba/m-c – podstawowa,
 • 27,00 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty,
  za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2,00 zł/osoba
  za zagospodarowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku,
 • 20,30 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty
  za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 30% dla rodzin wielodzietnych,
 • 58,00 zł/osoba/m-c – niedopełnienie obowiązku segregacji.

Urząd informuję, że zostaną utrzymane ulgi dla mieszkańców w wysokości 2 zł w przypadku posiadania kompostownika (ok. 5 tys. osób) oraz 30-proc. zwolnienie z opłat dla ok. 4,590 osób z rodzin wielodzietnych.

– W 2016 roku koszty związane z zagospodarowaniem odpadów, jak również z odbiorem i transportem tych odpadów oraz prowadzeniem PSZOK-ów, wynosiły 9,5 mln zł. W bieżącym roku prognozujemy kwotę 19,5 mln zł, natomiast w przyszłym roku kwotę blisko 21 mln zł – wyliczył Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak podkreślił, wzrastają koszty odpadów wielkogabarytowych oraz ich liczba, bo mieszkańcy generują coraz więcej również tego typu śmieci. – 200 zł płaciliśmy jako miasto za tonę wielkogabarytowych odpadów w latach 2016-2020. W latach 2020-2021 było to 600 zł, natomiast w 2022 roku będzie to kwota 630 zł – dodał.

Zwrócił też uwagę, że wpływ na kształtowanie się cen w zakresie gospodarki odpadami mają także – choć tutaj kwoty są znacznie niższe – inne podwyżki, jak wzrost minimalnego wynagrodzenia czy koszty energii. – W 2018 roku była to kwota 2100 zł, a w przyszłym roku będzie to 3010 zł – kontynuował.

Porównał też ceny za odpady w Ostrowie Wielkopolskim przegłosowane kilka chwil później z danymi za 2021 rok w pozostałych gminach powiatu ostrowskiego i nie tylko:

 • gmina Ostrów Wielkopolski – 29 złotych;
 • gmina Przygodzice – 29 złotych;
 • Kalisz – 29 złotych w zabudowie wielorodzinnej,  w zabudowie jednorodzinnej 31 złotych;
 • Rozdrażew – 29 złotych;
 • Koźmin Wielkopolski – 28 złotych;
 • Raszków – 23 złote;
 • Sieroszewice – 25 złotych;
 • Ostrzeszów – 27 złotych;
 • Krotoszyn (Eko Siódemka) – 29,5 złotych;
 • Środa Wielkopolska – 30 złotych;
 • Piła – 30 złotych.

Piotr Lepka zapytał o umowę dzierżawy kwatery przez RZZO od MZO i jej koszt mający wynosić ok. 4 mln zł. Zadał to pytanie w kontekście cen, które mieszkańcy płacą i będą musieli płacić za odpady. Bo – jak wynika z jego słów – za kwaterę być może RZZO będzie mogło płacić mniej. – Czy ta obniżka spowodowałaby, że obciążenie dla mieszkańców będzie mniejsze? – pytał wiceprezydenta.

Na odpowiedź nie musiał długo czekać. – Do wzrostu cen na poziomie 6 proc., które zastosuje spółka RZZO wobec 17 gmin odpadów, uwzględniono już zmianę stawki czynszu dzierżawnego. Czyli już uwzględniono kwestie obniżenia stawki najmu którą uiszcza miesięcznie RZZO na rzecz MZO. Ale tak i tak zajdzie konieczność podniesienia tzw. opłaty na bramie o 6 proc. Więc tam oszczędności, panie radny, żadnych już tam nie znajdzie – wyjaśnił Mikołaj Kostka.

Bezpośredni wpływ na wzrost kosztów systemu gospodarowania odpadów wskazany przez urząd miejski:

 • ilość odpadów i rosnący koszt ich zagospodarowania,
 • wzrost kosztów energii oraz paliwa,
 • rosnąca kwota minimalnego wynagrodzenia,
 • tzw. opłata marszałkowska, czyli opłata za korzystanie ze środowiska, która wzrasta z każdym rokiem,
 • wzrost kosztów sprzedaży surowca (pre-RDF).
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

29 KOMENTARZE

 1. Oj tam, parą złotych od osoby. Jak przyjaźni radni i radni pis głosowali za tą podwyżką, to musi być dla naszego dobra. Wierzę pani prezydent. Mogła podnieść o wiele więcej. Dobrze że będzie Ostrowska Rada Kobiet, my tam dopiero pogadamy o podwyżkach.

 2. Dziękujemy pani Beatko (i pani wiernej jak psy ekipie) my wiemy, że wszystko dla naszego dobra. Oprócz podwyżek lokalnych podatków proponuję również zwiększyć nieco smród na Zębcowie bo o tej porze roku jest mniej wyczuwalny… jeszcze raz dziękuję.

 3. A może trzeba przeprosić komunę i wrócić do szklanych butelek na mleko, śmietanę, wodę i oranżadę? Wtedy była przynajmniej ekologia. A dziś?

  • Co jest nieekologicznego w butelce PET, którą po zużyciu wrzucam do żółtego worka i trafia do recyklingu?
   Za to zbitej szklanej już do zielonego nie wolno, więc idzie w piach – to ta wielka ekologia?

 4. Przypominam że to koalicja POPSL w 2011 roku przegłosowała ustawę śmieciową. A Kopaczowa w 2014 roku podpisała Pakiet Klimatyczny

  • Ale zrozum, że problem jest taki, że często ościenne gminy mają niższe stawki, mimo, że wywożą na nasze wysypisko, gdzie dochodzi koszt transportu. My mamy syf pod nosem i najwyższe stawki. Jest moc.

 5. Więcej pierdułek w opakowaniach i będzie super ochron aśrodowiska, byle bubel a zapakowany jak towar luksusowy,powrócić do mleka nalewanego do kanek,wędlin pakowanych w papier, siatek…a nie plastikowych reaklamówek… a przede wszystkim wprowadzić kaucję na opakowania plastikowe po napojach,puszkach i td i zapewnić ich wtórny obrót w sklepach…. jedno dziadostwo w tej Polsce. a NIE PODNOSIĆ OPŁATY ZA ŚMIECKI- POWINNO SIĘ MIESZKAŃCOM DOPŁACAĆ ZA SMRÓD Z TEGO NIBY EKO WYSPYPISKA ŚMIECI, WYLĘGARNI ROBACTWA,MUCH, DODATEK SZKODLIWY ZA WDYCHANIE SMRODU Z WYSYPISKA I ZAKŁADU PRODUKCJI ASFALTU.

 6. Czy po wybudowaniu „ELEKTROCIEPŁOWNI NA PALIWA ALTERNATYWNE I BIOMASĘ – NOWEGO ŹRÓDŁA ENERGII DLA OSTROWSKIEGO RYNKU ENERGETYCZNEGO” ceny za wywóz śmieci zostaną obniżone?

  • Radny Paduch zablokował budowę spalarni bo nie poto Urbaniak ją budował żeby była niepotrzebna , także mieszkańcy zębcowa smród niestety pozostanie

  • Przeciwniku PO, dziękuję za podnoszenie publicznie rangi radnego Paducha, który jak piszesz zablokował budowę spalarni. RZZO wybudowała od początku do końca prezydent Klimek i tego faktu nie uda się wygumkować. A spalarnia? Żaden radny jej nie zablokował. To była ideefix szefa Cyrku Ziółkowskiego. Kiedy odszedł spalarnia odpływa w niebyt. No bo przecież miasto musi wybudować kryty basen za 100 milionów. Po co jakaś spalarnia. A że śmierdzi? Musi śmierdzieć.

 7. To za ten smród że składowiska i syf koło śmietników, śmierdzące, pełne robactwa i bakterii pojemniki mamy płacić więcej? Dziękujemy prezydentowej i tym których wybralismy

  • Przecież radna Grochowska publicznie powiedziała, że mieszka w pobliżu wysypiska i tam w ogóle nie śmierdzi. Oj ty chyba nie lubisz pani Klimek, oburzony?

 8. Pomyśl. Pani Klimek ma obecnie w Radzie 11 głosów na 23. Były jej radny Nycek nie głosował. Czyli 11/22 Żeby uchwała nie upadła musi być większość głosów. Żeby z tych 11 głosów uzyskać większość, musi ktoś z opozycji albo także nie zagłosować (jak radna Podskarbi z PiS na poprzedniej sesji) albo się wstrzymać od głosu- jak na tej sesji trójka radnych z PiS- Podskarbi, Korzeniewski i Witoń. Czyli wstrzymanie się w tym wypadku było ukrytym głosowaniem za podwyżkami. Wynik głosowania 11 za, 8 przeciw (przeciw z KO zagłosował radny PiS Lepka) 3 głosy wstrzymujące się. Teraz już wiesz Izka dlaczego 3 radnych z PiS tak naprawdę zagłosowało za podwyżkami?

 9. Podwyżka za śmieci ? Chyba za tych cwaniaków którzy za 2-3 duszki lub obiad pakują wszystko na sutoi ile wlezie i cokolwiek by to było
  Może ktoś z MZO sprawdziłby swoich pracowników oraz ilość i wielkość kontenerów w różnych placówkach i w zakładach pracy! Za cwaniaków płacimy my prości ludzie.

 10. Radni PIS doskonale wiedzieli że wstrzymując się od głosu faktycznie głosują za podwyżką. Radni PO zapowiedzieli że będą przeciw podwyżce, to logiczne że jeżeli się wstrzymają to 11 głosów radnych Pani Klimek wystarczy by podwyżka będzie przegłosowana.

 11. Podwyżka za śmieci!?
  A panowie którzy zbierają śmieci z 2-3 duszki do ręki kanapki lub obiad zabierają na auta wszystko jak leci.
  Firmy w Ostrowie płacą za małe kontenery a operatorzy śmieciarek za pare dyszek biorą wszystko co zalega na placu.
  Za nadwyżkę płacimy my prości ludzie.
  Może warto założyć na auta kamery które nagrają takie oszustwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick