Podwyżka cen za śmieci także w Kaliszu. Jak miasto wypada w porównaniu z Ostrowem?

6
Fot. Juliusz Kowalczyk, Kancelaria Prezydenta Miasta
W Kaliszu zapłacą więcej za śmieci. To kolejne miasto w regionie, w którym będzie drożej. Do tej pory mieszkańcy płacili 23 zł od osoby, ale radni miasta podjęli decyzję o podniesieniu cen. Teraz stawka wyniesie 29 zł od osoby w domach wielorodzinnych i 31 zł w przypadku zabudowy jednorodzinnej. Są to stawki za odbiór odpadów w przypadku selektywnej zbiórki. Jeśli ktoś nie korzysta z segregacji, zapłaci dwukrotnie więcej. Dla części mieszkańców przewidziano również zniżki.

Radni zdecydowali o zwiększeniu cen wskazując m.in. to, że odpadów przybywa, a wprowadzenie tzw. opłaty marszałkowskiej podnoszącej koszty składowania śmieci, także nie jest bez znaczenia.

Uzasadniając podwyżkę w Kaliszu, przedstawiciele miasta nie przeszli obojętnie obok sytuacji, która kilka miesięcy temu miała miejsce w Ostrowie Wielkopolskim. Tam w sierpniu radni także podjęli uchwałę podnoszącą ceny. – Ta stawka pozwoli nam zarówno w drugiej połowie tego roku, jak i począwszy od stycznia przyszłego roku zapewnić bilansowanie się systemu. Czyli pokryć wszystkie faktury za odbiór, transport i za zagospodarowanie odpadów, a także kwestie związane z zagospodarowaniem odpadów, które mieszkańcy dowożą na PSZOK – mówił wówczas Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Podwyżka w Ostrowie sięgnęła blisko 40 proc. w podstawowym zakresie w porównaniu z wcześniej obowiązującą stawką. W jej ramach zamiast 18 zł za osobę zwiększono opłatę do 25 zł. Część mieszkańców może jednak skorzystać z ulg. W Kaliszu procentowo będzie ona nieco niższa i sięgnie 21 proc. dla mieszkańców budynków wielorodzinnych i 26 proc. dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Kwotowo kaliszanie zapłacą jednak więcej od mieszkańców Ostrowa – 29 i 31 zł zamiast 23 zł.

Prezydent Krystian Kinastowski zaproponował poprawkę do uchwały wprowadzającą zniżki w opłacie dla rodzin wielodzietnych oraz osób najsłabiej uposażonych, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Wysokość zniżki wynosi 6 zł. Rada Miasta zaaprobowała tę ulgę.

Zniżkę w wysokości 2 zł otrzymają właściciele budynków jednorodzinnych, w których kompostuje się bioodpady komunalne. Stawka w takiej samej wysokości obowiązuje w Ostrowie Wielkopolskim.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. W tym artykule jest prawie wszystko, poza stawką obowiązującą w Ostrowie Wielkopolskim, a wynosi ona 25 zł od osoby bez względu na to, czy zamieszkuje w budynku jedno- czy wielorodzinnym. Tak więc mieszkańcy Kalisza zapłacą 29 i 31 zł, a Ostrowa 25 zł.

  2. W tym artykule brakuje stawki obowiązującej w Ostrowie. Jest porównanie skali podwyżek, ale nie tego, co po nich obowiązuje. W Kaliszu stawka od osoby wyniesie 29 i 31 zł (dom wielo- i jednorodzinne), a w Ostrowie 25 zł. W Ostrowie obowiązują też 30-procentowe ulgi dla rodzin wielodzietnych.

    • Przeciez masz napisane, że w Ostrowie podnieśli do 25, a w Kaliszu do 29, czyli nie dorównaliśmy. Nie pisz bzdur.

  3. Co za różnica ile procent podwyżki? W Kaliszu zapłacimy więcej niż w Ostrowie! Swoją drogą, że jak w Ostrowie mają procentową większą podwyżkę to znaczy, że do tej pory płacili duzo mniej. Nie dosyć, że płacili mniej, to po podwyżce tez zapłącą mniej. Widać mozna, tylko w Kaliszu nie można.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick