PODSUMOWANIE DEBATY. Jędrowiak, Manikowski i Witek o pomysłach na rozwój Ostrzeszowa

4
Trzej kandydaci na stanowisko burmistrza Ostrzeszowa zmierzyli się w debacie samorządowej na żywo w Telewizji Proart i portalu wlkp24.info. Urzędujący burmistrz Mariusz Witek z Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe, Andrzej Manikowski z KW Prawo i Sprawiedliwość oraz Patryk Jędrowiak reprezentujący KW Wyborców Bezpartyjni Dla Ziemi Ostrzeszowskiej mówili o własnych koncepcjach na rozwój Ostrzeszowa.

W pierwszym etapie debaty dotyczącym gospodarki padły pytania o podatki od nieruchomości i plany ewentualnych obniżek stawek podatkowych, a także pytania o współpracę ARiMR (którą w Ostrzeszowie kieruje Andrzej Manikowski) z samorządem i rolnikami.

Patryk Jędrowiak zarzucał Mariuszowi Witkowi brak zaangażowania w drażliwe i „cuchnące” sprawy typu: ferma norek, suszarnia osadu z oczyszczalni ścieków i składowisko odpadów. Urzędujący burmistrz odpierał zarzuty konkretnymi argumentami.

W etapie dotyczącym polityki społecznej kandydaci na burmistrza Ostrzeszowa podkreślali konieczność wsparcia seniorów, które ich zdaniem jest ważniejsze od wsparcia bezdomnych i organizacji ewentualnej noclegowni, bo tych na terenie gminy jest niewielu. Panowie mówili o pomysłach adresowanych do seniorów: Ostrzeszowskiej Karty Seniora, inicjatywie „Złotej rączki”, „Karty 60+” itp. Poruszono też temat lokali komunalnych, zasad ich przydzielania, list oczekujących i rezygnacji z budowy nowych bloków komunalnych.

Oddział żłobkowy z niewystarczającą ilością miejsc był głównym tematem rundy dotyczącej edukacji. Budować nowe obiekty czy wprowadzać oddziały żłobkowe do istniejących przedszkoli? To jedno z pytań dotyczących tego tematu. Kto jest zwolennikiem tworzenia klas sportowych? Gdzie potrzebna jest infrastruktura sportowa, a gdzie jest niedostatecznie wykorzystana? To kolejny wątek ostrzeszowskiej debaty. Padło też pytanie o koszty budowy kompleksu szkolnego w Rojowie, sytuację nauczycieli i grożącej im redukcji etatów.

Przedostatni etap debaty dotyczył kultury i sportu, a więc m.in. planów zagospodarowania atrakcyjnego turystycznie Wzgórza Bałczyna. Pokryć kostką i zrobić ścieżkę rowerową, wybudować stok narciarski, trasę turystyczną czy wieżę widokową? Takie pomysły na Bałczynę mieli kandydaci. Czy istniejące obiekty sportowo-rekreacyjne są odpowiednio wykorzystywane? To pytanie również padło w czwartej rundzie debaty.

– Jako burmistrz, w pierwszym rzędzie przyjrzę się pracy urzędników w urzędzie – mówił jeden z kandydatów. Ta deklaracja dotyczyła faktu łączenia funkcji kierownika placówki kulturalnej z posadą radcy prawnego w magistracie w kontekście działalności dyrektora Ostrzeszowskiego Centrum Kultury.

Ostatnią rundą każdej samorządowej debaty jest 60-sekundowa autopromocja, w której każdy z kandydatów na burmistrza Ostrzeszowa zachęcał wyborców do głosowania właśnie na niego.

Powtórki debaty na antenie Telewizji Proart wyemitujemy dzisiaj o godz. 23.15, we wtorek, 9 października o godz. 20.50 w środę, 10 października o godz. 18.00 i w czwartek, 11 października o godz. 10.40.

Zobacz jeszcze raz debatę kandydatów na burmistrza Ostrzeszowa

Harmonogram debat w TV Proart:

1 października, godz. 18.00 – Nowe Skalmierzyce
4 października, godz. 18.00 – Pleszew
8 października, godz. 18.00 – Ostrzeszów
11 października, godz. 18.00 – Jarocin
15 października, godz. 18.00 – Krotoszyn
18 października, godz. 18.00 – Ostrów Wlkp.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick