Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
W pierwszym etapie debaty dotyczącym gospodarki padły pytania o podatki od nieruchomości i plany ewentualnych obniżek stawek podatkowych, a także pytania o współpracę ARiMR (którą w Ostrzeszowie kieruje Andrzej Manikowski) z samorządem i rolnikami.
Patryk Jędrowiak zarzucał Mariuszowi Witkowi brak zaangażowania w drażliwe i „cuchnące” sprawy typu: ferma norek, suszarnia osadu z oczyszczalni ścieków i składowisko odpadów. Urzędujący burmistrz odpierał zarzuty konkretnymi argumentami.
W etapie dotyczącym polityki społecznej kandydaci na burmistrza Ostrzeszowa podkreślali konieczność wsparcia seniorów, które ich zdaniem jest ważniejsze od wsparcia bezdomnych i organizacji ewentualnej noclegowni, bo tych na terenie gminy jest niewielu. Panowie mówili o pomysłach adresowanych do seniorów: Ostrzeszowskiej Karty Seniora, inicjatywie „Złotej rączki”, „Karty 60+” itp. Poruszono też temat lokali komunalnych, zasad ich przydzielania, list oczekujących i rezygnacji z budowy nowych bloków komunalnych.
Oddział żłobkowy z niewystarczającą ilością miejsc był głównym tematem rundy dotyczącej edukacji. Budować nowe obiekty czy wprowadzać oddziały żłobkowe do istniejących przedszkoli? To jedno z pytań dotyczących tego tematu. Kto jest zwolennikiem tworzenia klas sportowych? Gdzie potrzebna jest infrastruktura sportowa, a gdzie jest niedostatecznie wykorzystana? To kolejny wątek ostrzeszowskiej debaty. Padło też pytanie o koszty budowy kompleksu szkolnego w Rojowie, sytuację nauczycieli i grożącej im redukcji etatów.
Przedostatni etap debaty dotyczył kultury i sportu, a więc m.in. planów zagospodarowania atrakcyjnego turystycznie Wzgórza Bałczyna. Pokryć kostką i zrobić ścieżkę rowerową, wybudować stok narciarski, trasę turystyczną czy wieżę widokową? Takie pomysły na Bałczynę mieli kandydaci. Czy istniejące obiekty sportowo-rekreacyjne są odpowiednio wykorzystywane? To pytanie również padło w czwartej rundzie debaty.
– Jako burmistrz, w pierwszym rzędzie przyjrzę się pracy urzędników w urzędzie – mówił jeden z kandydatów. Ta deklaracja dotyczyła faktu łączenia funkcji kierownika placówki kulturalnej z posadą radcy prawnego w magistracie w kontekście działalności dyrektora Ostrzeszowskiego Centrum Kultury.
Ostatnią rundą każdej samorządowej debaty jest 60-sekundowa autopromocja, w której każdy z kandydatów na burmistrza Ostrzeszowa zachęcał wyborców do głosowania właśnie na niego.
Powtórki debaty na antenie Telewizji Proart wyemitujemy dzisiaj o godz. 23.15, we wtorek, 9 października o godz. 20.50 w środę, 10 października o godz. 18.00 i w czwartek, 11 października o godz. 10.40.
1 października, godz. 18.00 – Nowe Skalmierzyce
4 października, godz. 18.00 – Pleszew
8 października, godz. 18.00 – Ostrzeszów
11 października, godz. 18.00 – Jarocin
15 października, godz. 18.00 – Krotoszyn
18 października, godz. 18.00 – Ostrów Wlkp.
wtorek, 9 października, 2018
Pan z PIS-u totalna porażka 🙁
wtorek, 9 października, 2018
Dobra debata. Merytoryczna. Widać nerwy starego Burmistrza. Zapraszał na głosowanie 21 Stycznia.
wtorek, 9 października, 2018
ten młody dobry. 😉 ale stary burmistrz też dawał radę.
środa, 10 października, 2018
Stary burmistrz tak dawał rade, że przeniósł wybory na styczeń.
Ogólnie bardzo fajna debata i konkretna.
Jak dla mnie- młody zdecydowanie nr 1.