DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Podskarbi vs Klimek. Dyskusja o oświacie z polityką w tle [WIDEO]

Dziś na Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego było spokojnie, ale – jak często bywa – tylko do czasu. Gdy tak zwana „wolna dyskusja” zmierzyła w stronę sytuacji w oświacie było pewne, że usłyszymy wiele skrajnych opinii na ten temat, szczególnie gdy nad całym krajem i także Ostrowem Wielkopolskim wisi widmo strajku nauczycieli. Wszystko rozpoczęło się od zgłoszonej autopoprawki władz miasta, by zwiększyć kwotę na inwestycję w modułowe klasy lekcyjne w dwóch ostrowskich szkołach. W grę wchodziły niemałe kwoty ponad 1,5 miliona złotych. Radna Marzanna Podskarbi z Klubu Radnych PiS nie kryła swojego zastanowienia nad słusznością tego pomysłu. – Budzi moją wielką wątpliwość właśnie to uzasadnienie źródeł finansowania – powiedziała. Odniosła się do tematu z poprzedniej sesji czyli zmianie w wysokości bonifikaty od wieczystego użytkowania gruntów. Według niej stawkę zmieniono na niekorzyść mieszkańców. Szybko odpowiedział jej skarbnik miejski Michał Żabiński, według którego zmiana wcale nie jest niekorzystna, wręcz przeciwnie. Pełna wypowiedź w załączonym materiale filmowym.

Sprowokowana do odpowiedzi prezydent miasta nie kryła swojej frustracji tematem. Z mównicy przez ponad 20 minut wyliczała i prezentowała slajdy dotyczące sytuacji oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim. Z jej danych wynika, że od 2017 roku miasto dołożyło do oświaty kilkadziesiąt milionów złotych na zadania, które powinien finansować rząd. Podkreślała problem zbyt niskiej subwencji oświatowej i przede wszystkim problemy infrastrukturalne, które wygenerowała wprowadzona reforma oświaty zakładająca likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioklasowych szkół podstawowych. Wyliczała jakie działania podjęto w mieście, by zmienić obwody szkolne i ile to kosztowało. Z jej danych wynika, że tylko w roku 2017 (czyli roku wprowadzenia reformy) miasto wydało na oświatę prawie 80,5 mln złotych przy subwencji w wysokości niespełna 43,5 mln. W całej tej wypowiedzi wybrzmiał fakt, że reforma została wszystkim samorządom w Polsce narzucona bez odpowiednich konsultacji i dofinansowania. Bronić rząd próbował radny Dawid Korzeniewski (PiS). – Jeśli chodzi o reformę to przede wszystkim sami rodzice podnosili, ze gimnazja się nie sprawdziły. (…) Edukacja nie jest kosztem, a inwestycją, bo młodzi ludzie są dla nas najważniejsi – mówił. Dodał także, że rząd Prawa i Sprawiedliwości do wyborów w 2015 roku szedł z pomysłem reformy i wyborcy byli świadomi, co ona przyniesie. Prezydent Beata Klimek skwitowała: – Oczekiwałabym od radnych Rady Miejskiej reprezentowania interesów naszego miasta i samorządu, a nie reprezentowania oficjalnej linii programowej obecnego rządu. 

Większość radnych ostatecznie zagłosowała za przyjęciem autopoprawki zakładającej dofinansowanie inwestycji w postaci klas modułowych w dwóch ostrowskich szkołach podstawowych: nr 6 i nr 7.

Dłuższe fragmenty opisanej powyżej dyskusji publikujemy w załączonym materiale filmowym.

Napisz do autora

Komentarze (49)
 • X
  XXX

  czwartek, 28 marca, 2019

  Najważniejsze, że panią prezydent w zakupie baraków za 1.350.000 zł zamiast wykorzystania istniejących szkół poparł radny Grzeszczyk i radny Kornaszewski.

  Odpowiedz
 • E
  ekonomista

  czwartek, 28 marca, 2019

  No, poparli. Nikt sobie trudu nie zadał, żeby przeliczyć koszty dowozu do innej szkoły i porównać. Będą baraki i tyle. A prowizorka jest najtrwalsza więc tak już zostanie na lata. Pożegnajcie się z marzeniami o nowym przedszkolu w Zębcowie.

  Odpowiedz
 • O
  O-W

  czwartek, 28 marca, 2019

  Podskarbi na Prezydenta!!!

  Odpowiedz
  • BUTP
   Były uczeń tej pani

   środa, 18 października, 2023

   Była moją nauczycielką. Całe lekcje odczytywała swoje notatki, które my zapisywaliśmy słowo w słowo w zeszytach. Masakra. Zero dyskusji, zero opowiadania o języku ojczystym. Sztywno, nudno i bezrefleksyjnie. Tylko się człowiek mógł zrazić. A później wyrosła z niej pisura. Dno den najgłębsze.

   Odpowiedz
 • R
  Rebus

  czwartek, 28 marca, 2019

  Radna Podskarbi znokautowała Beatkę i obnażyła te groteskowe pomysły z kontenerami, Pani Radna świetna wypowiedź i pokazanie kto za to rzeczywiście zapłaci, że zapłacą za to użytkownicy wieczyści.

  Odpowiedz
 • A
  Alan

  czwartek, 28 marca, 2019

  Pani radna brawo! pokazywać i jeszcze raz pokazywać i głośno mówić o tych pomysłach z kosmosu pani prezydent. Niech ludzie się dowiedzą i może przebudzą kogo wybrali na prezydenta i jak obecna władza w Ostrowie zarządza naszymi wspólnymi pieniędzmi. trzymam kciuki.

  Odpowiedz
 • W
  Wędkarz

  czwartek, 28 marca, 2019

  Wspaniała pani profesor niech pani pokaże Beacie Klimek kto jest prawdziwą gwiazdą Sesji Rad Miejskich merytorycznie przygotowaną i trafiającą w sedno problemów miejskich. Życzę pani wielu sukcesów, bo pani sukcesy będą sukcesami nasz wszystkich ostrowian.

  Odpowiedz
 • E
  Edmund

  czwartek, 28 marca, 2019

  Kobitka z charakterem ta pani radna. Coraz więcej mi się ten PiS ostrowski podoba muszę przyznać.

  Odpowiedz
 • L
  lila

  czwartek, 28 marca, 2019

  7Sp 6 to rozumiem, że nie ma gdzie dzieci przenieść ale z SP 7 to mogliby przenieść dzieci do świecącej pustkami SP 14 na Zacharzewie a nie kontenery stawiać.

  Odpowiedz
 • A
  Ania

  czwartek, 28 marca, 2019

  Pani Marzenno jesteśmy z panią. To pani profesor, która ma klasę.

  Odpowiedz
  • BUTP
   Były uczeń tej pani

   środa, 18 października, 2023

   Aha. Teraz dyskutuje z pisowskim trollem. Ludzie! Nosz K…wa!

   Odpowiedz
 • O
  ob

  czwartek, 28 marca, 2019

  Panie Dawidzie (pod wieloma nickami), daj pan spokój z tym PiSem…

  Odpowiedz
 • Z
  zarządca

  czwartek, 28 marca, 2019

  Te ” kontenery ” to taki klocek p.Klimek jak ta wiata na ul Konopnickiej. Ale co , patrząc na wczorajszy stół w Synagodze kto tam siedział : sekretarz Baraniak z wykształcenia dziennikarz, wice Kostka z wykształcenia dziennikarz no i p. Klimek z wykształcenia dziennikarka ( po ostrowskiej szkole wyższej). Kto rządzi Ostrowem: dziennikarze ( bo mają dar przekazywania odpowiednich treści ) a kto zarządza miastem : prezesi spółek komunalnych i trwa samozarządzanie.

  Odpowiedz
 • F
  Florysta

  czwartek, 28 marca, 2019

  W tym pojedynku wygrała pani Marzenna. Przygotowana z celnymi argumentami.

  Odpowiedz
 • CZM
  Czarodziej z magistratu

  czwartek, 28 marca, 2019

  Moim skromnym zdaniem mamy nową gwiazdę w drużynie Klimek. Jest nim nowy skarbnik miasta, który twierdzi, że ulga 75% jest korzystniejsza dla użytkowników wieczystych niż ulga 95%. I nie potrafi wyliczyć, że jak ktoś będzie musiał zapłacić 25% a nie 5% to zapłaci 5 razy więcej. Bo nawet najgłupszy uczeń szkoły podstawowej wie, że jest 5X5=25. Wróżę temu panu (kolejnemu spadochroniarzowi) wielką karierę i jak Becia dostanie się do Europarlamentu do którego będzie startować z listy Biedronia z pozycji 2, to go ze sobą zabierze, bo taki sztukmistrz będzie w Europarlamencie na wagę złota!

  Odpowiedz
 • T
  Telewidz

  czwartek, 28 marca, 2019

  Jaki trzeba mieć tupet, mam na myśli panią prezydent, żeby mieć pretensje do radnej opozycji, że nie popiera jej nieudacznych chorych pomysłów i bezmyślnego wydawania pieniędzy? Czy ona myśli, że wszyscy we wszystkim będą ją popierać i przyklaskiwać? Tak się działo za czasów gdy w Polsce rządziła PZPR. Czyżby pani prezydent nie zauważyła, że czasy powoli bo powoli ale się zmieniają?

  Odpowiedz
 • E
  Elek

  czwartek, 28 marca, 2019

  Becia jedną nogą jest już z Biedroniem w Europarlamencie bo wyczytałem w lokalnej gazecie, że dostała 2 na jego liście. Więc jak zamówiła kontenery chociaż ukrywała to przed radnymi do samego końca, to musi je odebrać, tak jak to było z biletomatami, które jeszcze przed rozstrzygnięciem wyborów były już kupione. Musiała być pewna zwycięstwa, bo przecież w razie przegranej Klimek komunikacja miejska w Ostrowie mogła być za darmo.

  Odpowiedz
 • L
  Lord

  czwartek, 28 marca, 2019

  Nie ma co się przejmować Becia zabierze kontenery ze sobą do eiroparlamentu.

  Odpowiedz
 • R
  Rolmops

  czwartek, 28 marca, 2019

  Oglądalem wczoraj sesję i widzę że wszyscy radni którzy maja inne zdanie od pani prezydent są nie dobrzy. Przecież na tym polega demokracja, że jesteśmy różni i mamy różne poglądy. Pani Prezydent ma prawo do swojego zdania a radni do swojego. Uważam że w całej dyskusji to radni mieli rację. Inne samorządy wprowadziły reformę bez większych komplikacji.

  Odpowiedz
 • WP
  Wyborca PiS

  czwartek, 28 marca, 2019

  W końcu widać prawdziwy ostrowski PiS i naszych reprezentantów w Radzie Miejskiej. Do tej pory miałem wrażenie, że PiS-u w Ostrowie nie ma. Koalicja w powiecie z PO gdzie radnych PiS nie widać. Ale dzięki Radzie Miejskiej widzę że jest PiS i że działa konkretnie i zdecydowanie.

  Odpowiedz
 • C
  CR7

  czwartek, 28 marca, 2019

  Pani Klimek do europarlamentu po co? Chyba tylko żeby się uśmiechać i zdjęcia sobie robić.

  Odpowiedz
 • M
  Misiek

  czwartek, 28 marca, 2019

  Wystąpienie skarbnika, to jest wyższa matematyka. Cięźko ja ogarnąć

  Odpowiedz
 • C
  Carlos

  czwartek, 28 marca, 2019

  Teraz nie dziwię się że Beatka uderza w rząd, skoro chce startować od Biedronia. A udawała cały czas bezpartyjną a tu masz wyszło szydło z worka.

  Odpowiedz
 • A
  Adam

  piątek, 29 marca, 2019

  Te kontenery już jadą z Chin, w ramach współpracy w oświacie.

  Odpowiedz
 • R
  Racjonalista

  piątek, 29 marca, 2019

  A ja się zastanawiam kto ma mniej wyobraźni, ten który postanowił kupić i poustawiać moduły na boiskach podczas gdy inne szkoły stoją puste czy ten kto to popiera. Mi takie rozwiązania kojarzą się z kataklizmami jak trzęsienie ziemi albo powodzie no może jeszcze zakwaterowanie dla wojska na poligonie, ale żeby sprowadzać i kupować coś takiego do miasta? Ciekawy jestem jakby takie baraki wyglądały w sąsiedztwie I albo II liceum i co na to powiedziałby architekt miasta?

  Odpowiedz
 • B
  Berek

  piątek, 29 marca, 2019

  Beatka bardzo się denerwuje i jest bardzo spięta ostatnio na Sesjach. A była taka spokojna i tak się do wszystkich pięknie uśmiechała. Może ta wycieczka do Chin ją tak rozdrażniła?

  Odpowiedz
 • A
  ABC

  piątek, 29 marca, 2019

  Prezydent Klimek Pani radnej Podskarbi mówi, że reprezentuje politykę rządu a ona kogo politykę reprezentuje czyż nie Biedronia z nie jakiej „Wiosny”?

  Odpowiedz
 • G
  Gość

  piątek, 29 marca, 2019

  Klimek niech przestanie w końcu bujać w obłokach i niech się zajmie realnymi problemami w tym mieście. Dlaczego moje podatki mają być wydawane na jakieś teatry w parku, budowę hali z której i tak nie będę korzystał bo nie jestem sportowcem. Niech pani da ludziom 95% bonifikaty bo to nas w większości ostrowian dotyczy!

  Odpowiedz
 • W
  Wklejacz

  piątek, 29 marca, 2019

  Podwyżka śmieci o 63%, bezproduktywne wyjazdy do Chin, 5-krotna podwyżka przekształcenia użyteczności wieczystej, centrum przesiadkowe nikomu nie potrzebne, zakup baraków za 1.350.000 zł podczas gdy istniejące dobrze wyposażone szkoły stoją puste, utrzymywanie CRK z prezesem prezesów Ziółkowskim i jego pracownikami z radnym Nyckiem na czele. Nie chce mi się wymieniać dalej. O pardon zapomniałbym o tym, że pani prezydent chciałaby obniżyć leki dla emerytów wydzielając kilka ostrowskich aptek ale rząd jej nie pozwala. I całe szczęście, bo to z daleka zalatuje protekcjonizmem i matactwem

  Odpowiedz
 • N
  nick

  piątek, 29 marca, 2019

  Część komentujących podaje pewną osobę jako kandydata w naszym województwie, a wystarczy to sprawdzić i „Wielkopolska lista kandydatów Wiosny Roberta Biedronia do Parlamentu Europejskiego prezentuje się następująco:
  1. Sylwia Spurek
  2. Dariusz Standerski
  3. Katarzyna Ueberhan
  4. Mikołaj Pancewicz
  5. Ewa Wójciak
  6. Marcin Staniewski
  7. Kalina Michocka
  8. Zbigniew Zalesiński
  9. Magdalena Decker
  10. Ewa Jeżak”
  https://zycie.pila.pl/artykul/spurek-jedynka/629265

  Odpowiedz
 • KS
  Komunista senior

  piątek, 29 marca, 2019

  Gdy odsłuchałem wystąpienia Pani Prezydent Klimek to łezka w oku mi się zakręciła i przypomniały hasła sprzed lat. „Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie” albo „Chcemy pracować i walczyć w pokoju”.

  Odpowiedz
 • P
  Puch

  sobota, 30 marca, 2019

  Beata! Beata! BEATA!

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz