„Podpierniczyli logo”? Zamieszanie wokół Koalicji 276 i zbieranie podpisów, aby zlikwidować TVP Info i abonament RTV

18
źródło: twitterowy profil Platformy Obywatelskiej
Ruszyła ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma pozwolić zlikwidować TVP Info oraz abonament RTV. Pomysł stworzenia przez PO Koalicji 276 nie wszystkim przypadł do gustu, ale politycy Platformy Obywatelskiej nie zrażają się i startują z nową inicjatywą mającą pozwolić pokonać PiS w kolejnyc wyborach.

W sobotę podczas konferencji „Czas na zmiany” przedstawiciele Koalicja Obywatelskiej zaprezentowali założenia tzw. „Koalicji 276”, a więc stworzenia większości w sejmie, która pozwalałaby zablokować ewentualne weto prezydenta. Zdaniem KO jest to niezbędne, aby „zmienić Polskę”. W skład nowej koalicji miałyby wejść: Koalicja Obywatelska, Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni.

Zdobycie 276 miejsc w sejmie może być trudnym celem do osiągnięcia dla jednej partii, dlatego plan zakłada koalicję ugrupowań opozycyjnych, które były kontrą dla Zjednoczonej Prawicy (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Porozumienie).Koalicja 276 to pierwszy krok do zjednoczenia opozycji i pokazania, że mamy wspólne cele, które powinny nas łączyć. Kwestie takie jak naprawa sądownictwa, czy odpolitycznienie telewizji publicznej to fundamentalne sprawy dla wszystkich partii opozycyjnych” – czytamy na Twitterze wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej.

Tweet został okraszony grafiką, na której widnieją loga opozycyjnych ugrupowań. Ich przedstawiciele mają jednak uwagi do zasadności ich użycia w tym kontekście. Pojawiają się nawet głosy, że zostały one użyte bez zgody. „Czytam, że PO podpierniczyła logo Lewicy i udaje, że weszliśmy do jakiegoś Sojuszu Platformy z Platformą. (…) Myślę, że takie numery szkodzą opozycji. Pozwolę sobie zacytować Czarzastego” – napisał na Twitterze Adrian Zandberg, jeden z najważniejszych polityków Lewicy i Razem. Dalej zacytował Włodzimierza Czarzastego z Lewicy: „Z nimi jest tak, że jak mają spadek notowań i są w du…, to pojawia się koncepcja jednej listy do parlamentu”.

Pełnej zgody nie ma też w szeregach Polskiego Stronnictwa Ludowego. „Przedsiębiorcy nie czekają dzisiaj na likwidację TVP Info, lecz na wsparcie, takie jak dobrowolny ZUS i pełne odszkodowania za okres lockdownu i Koalicja Polska właśnie to proponuje” – napisał na Twitterze poseł Dariusz Klimczak.

Słowa Borysa Budki nie spodobały się też założycielowi Polski 2050 – Szymonowi Hołowni. „Czytam że Pan Przewodniczący coś do nas wysłał. I tak sobie myślę, że może zanim Platforma uruchomi wszechmocną koalicję 276 posłów, niech ogarnie jednego kuriera, który dostarczałby przesyłki. Bo nie dochodzą”. Nawiązał tym samym do wywiadu z liderem PO, który ukazał się w „Rzeczpospolitej”. Budka powiedział w nim, że „badania (dotyczące szans opozycji na zdobycie 276 mandatów w sejmie – przyp. red.) zostały wysłane do wszystkich tych ugrupowań, które zostały wymienione i odbyliśmy rozmowy”.

Mimo negatywnych komentarzy ze strony polityków, których ugrupowania Koalicja Obywatelska ujęła w ramach Koalicji 276, działacze KO nie zrażają się i w poniedziałek rozpoczęli promowanie zbierania podpisów pod obywatelskim projektem likwidacji TVP Info oraz abonamentu RTV. Na stronie koalicja276.pl można znaleźć sześć wyszczególnionych obszarów współpracy inicjatorów tej politycznej zmiany. Wśród nich jest reforma mediów publicznych. W zakładce czytamy: „Media publiczne w Polsce muszą przede wszystkim zostać odpolitycznione! W ramach współpracy partii opozycyjnych musimy rzetelnie zastanowić się nad ich finansowaniem. Miliardy, które dziś przeznaczane są na propagandę, mogą stanowić potężne wsparcie np. dla polskiej służby zdrowia. Potrzeba nowej publicznej telewizji, z której zamiast nienawiści, wypłyną treści wartościowe dla wszystkich Polaków”.

Dlaczego zdecydowano się właśnie na projekt obywatelski? Odpowiedzi na to pytanie udzielił na Twitterze Cezary Tomczyk z PO, wyjaśniając, że „PiS obiecało, że nigdy w pierwszym czytaniu nie odrzuci projektu obywatelskiego”. W ten sposób PO chce sprawdzić, czy partia rządząca dotrzyma słowa. Jeśli nie, niewykluczone, że będzie to kolejny argument dla opozycji, aby krytykować działania Zjednoczonej Prawicy.

Zbieranie podpisów ruszyło w poniedziałek. Na stronie internetowej PO opublikowano listę miejsc, w których można poprzeć projekt. Wśród nich są:

 • Biuro poselskie Jarosława Urbaniaka (ul. Sienkiewicza 1, Ostrów Wielkopolski, 8.00 – 17.00),
 • Biuro poselskie Mariusza Witczaka, (ul. Asnyka 50 a, Kalisz, godz. 8.00 – 15.00),
 • Biuro senatorskie Janusza Pęcherza, (ul. Asnyka 50 a, Kalisz, godz. 8.00 – 16.00).

Lista ma być na bieżąco aktualizowana. W chwili pisania tego artykułu brakowało na niej m.in. Biura senatorskiego Ewy Mateckiej, ale parlamentarzystka ogłosiła na swoim fanpage’u, że również przyłącza się do akcji zbierania podpisów: „Wszystkich, którzy chcieliby poprzeć tę inicjatywę, zapraszam od poniedziałku do piątku między 11.00 a 17.00 do mojego biura przy Wrocławskiej 10 w Ostrowie Wielkopolskim” – czytamy we wpisie.

Wkrótce mają zostać uruchomione punkty m.in. w Krotoszynie i Pleszewie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

18 KOMENTARZE

  • Od kiedy rocznie dawanie z naszych pieniędzy 2 mld na propagandę pisowską – karmieniem kłamstwami i robienie ludziom wodę z mózgu – jest wg anonima ,, pierdołą ” Tak myśli tylko członek Sekty PiS ! wspierający TVPIS !

  • Matecka zielonego pojęcia nie ma o pracy w senacie. Tylko stosuje się do instrukcji głosowania PO.

  • Hipokryzja Pani senator Ewy Mateckiej sięga zenitu. Dziś czytamy że, tak ochoczo ta pani angażuje się w zbieranie podpisów za projektem likwidującym TVP Info. Stawiam więc pytanie dlaczego, Pani senator kiedy pełniła pani funkcję zastępcy prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego nie zbierała pani podpisów za likwidacją tego beznadziejnego „Informatora Miejskiego” za który płacą Ostrowianie? Środki które wydatkowane są na tą gazetę można o wiele lepiej spożytkować z korzyścią dla mieszkańców.

  • Czy możecie napisać co Ewa Matecka zrobiła dla Ostrowa? Mam wrażenie że pani senator dobrze się bawi w senacie i nic z tego nie wynika.

 1. Dobry pomysł – dzięki kłamstwom i populizmowi TVPIS ogłupiają ludzi i wygrywają wybory 1 – i mamy to co mamy – rządy nieudaczników i przekręty na dużą skalę !

 2. Od kiedy rocznie dawanie z naszych pieniędzy 2 mld na propagandę pisowską – karmieniem kłamstwami i robienie ludziom wodę z mózgu – jest wg anonima ,, pierdołą ” Tak myśli tylko członek Sekty PiS ! wspierający TVPIS !

 3. Dlaczego nie ma loga „Ruchu Trzaskowskiego” czyżby rozłam na Lini Budka-Trzaskowski… Czy ktoś widzi Zamberga i Korwina w jednej koalicji… Budka od Ciebie posłowie odchodzą to Twój koniec! Budka spadł na łysy jajogłowy pusty łeb troszku mi go szkoda

 4. Opozycja jak zwykle porusza „najbardziej palące” problemy Polaków… xD
  Ten kotlet jest tak stary i tyle razy wałkowany ze szkoda gadać a oni jeszcze go wyciągają kiedy gospodarka Polski jest na zakręcie… Kto lubi PiS ? A z drugiej strony dać władze opozycji ? Śmiechu warte….

 5. Ja też nie lubię tego, co robi TVP Info, ale prawda jest taka, że z 2 mld poszło dużo środków np. na TVP Sport, TVP Kultura, dużo fajnych seriali, także historycznych, rozwój TVP VOD oraz zakup poważnego sprzętu do TV. Jeżeli PO zlikwiduje polską (rządową) TV, to na ich miejsce przyjdzie inna – obcojęzyczna – to oznacza rozwój TVN! Czyli Polakom będzie się mówiło to co sądzą Niemcy!

 6. Platfusy paczą jak dorwać się do władzy bo ich działacze są bardzo wygłodniali stanowisk politycznych. Tworzą koalicje bez wiedzy koalicjantów byle swoich ludzi na listę poupychać a przystawki zmarginalizować.

 7. Pani Matecka była tak chora że zrezygnowała że stanowiska z-ca Prezydenta a teraz jak by nagle ozdroiała jak został Senatorem cuda się dzieją

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick