Pociąg do jazzu rozpoczyna kursowanie na trasie Ostrów – Poznań! A to dopiero początek

0
materiały organizatora
W roku 90. urodzin Krzysztofa "Komedy" Trzcińskiego władze Ostrowa Wielkopolskiego przygotowują wiele nowości związanych z tym znakomitym kompozytorem i pianistą jazzowym. Jedną z nich będzie pociąg Kolei Wielkopolskich, który zacznie kursować od niedzieli 14 marca pomiędzy Ostrowem i Poznaniem - dwoma bardzo ważnymi miastami w biografii Krzysztofa Komedy.

Krzysztof „Komeda” Trzciński urodził się w 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Kilkanaście lat później, pod koniec lat 40. w Ostrowie Wielkopolskim narodził się jego jazz. Historię związków Komedy z Poznaniem i Ostrowem opowiada wystawa „Komeda. Pociąg do jazzu”, którą od piątku można oglądać przed wejściem do budynku dworca kolejowego w Ostrowie. Autorem scenariusza kompozycji jest Tomasz Wojciechowski, który stworzył go w konsultacji z Tomaszem Lachem, synem Zofii Komedowej, żony Krzysztofa Komedy. Oprawę graficzną przygotował Konrad Moszyński, autor m.in. muralu z wizerunkiem Krzysztofa Komedy, który można oglądać wychodząc z ostrowskiego dworca.

Ekspozycja powstała w związku z przypadającą za sześć tygodni 90. rocznicą urodzin muzyka. Jak informują przedstawiciele miasta, z tej samej okazji Koleje Wielkopolskie wprowadzają do rozkładu jazdy, obowiązującego od najbliższej niedzieli, pociąg Komeda. Skład będzie wyruszał codziennie o 11.32 ze stacji Poznań Główny do Ostrowa Wielkopolskiego. Po drodze zatrzyma się m.in. w Jarocinie i Pleszewie. do celu dojedzie o 13.06. O 14.24 pociąg Komeda wyruszy w podróż powrotną z Ostrowa do Poznania.

Dzięki współpracy Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim z PKP S.A. i Kolejami Wielkopolskimi Sp. z o.o. w Poznaniu wystawa rozstawiona przed ostrowskim dworcem zostanie zaprezentowana także na ekranach w wagonach pociągu Komeda. W kolejnych miesiącach pasażerowie tego składu będą mogli oglądać także inne prezentacje opowiadające o związkach Krzysztofa Komedy z Ostrowem Wielkopolskim.

To jednak nie koniec niespodzianek związanych z obchodami 90. rocznicy urodzin tego wybitnego kompozytora. Wkrótce na ścianie, na której znajduje się mural z jego wizerunkiem (przy ul. Kolejowej, vis a vis dworca) zostanie zamontowany neon. Jego budowa jest prowadzona w zakładzie w Kaliszu. Zostanie uruchomiony w trakcie obchodów urodzin artysty.

Wtedy ukaże się również przewodnik książkowy po Ostrowie Wielkopolskim śladami Krzysztofa Komedy, którego autorem jest Tomasz Lach. To nie jedyne okolicznościowe wydawnictwo, które wkrótce się ukaże.

W czerwcu w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się także jubileuszowa 10. edycja Grand Prix Komeda – Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick