Po covidzie nie była w stanie samodzielnie się umyć. Trafiła na oddział rehabilitacyjny w Wolicy

0
Zaledwie kilka miesięcy trwała budowa Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej przy szpitalu w Wolicy. Pierwsi pacjenci trafili do niego już na początku stycznia. Nowa szpitalna jednostka posiada miejsce dla 26 osób. Z trzytygodniowego turnusu rehabilitacyjnego mogą skorzystać nie tylko pacjenci po przechorowaniu COVID-19, ale też osoby z przewlekłymi chorobami płuc.

Na nowo wybudowany Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej przy szpitalu w Wolicy zaczęto przyjmować pacjentów na początku stycznia. W placówce jest 13 rekonwalescentów w wieku od 22 do 70 lat. Specjaliści mogą zagwarantować leczenie dla 26 chorych na raz. – Posiadamy nowoczesny sprzęt niezbędny do pracy z pacjentami. Są to m.in. łóżko do hydromasażu, aparat do fizjoterapii i laseroterapii, a także specjalny sprzęt wykorzystywany do ćwiczeń funkcjonalnych – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

Jednym z pacjentów jest Bartek, który zakażenie wirusem COVID-19 przeszedł ciężko. W szpitalu spędził 18 dni, a po wyjściu do domu musiał używać specjalnego koncentratora tlenu. Na oddziale rehabilitacji przebywa już od ponad tygodnia. – Po śniadaniu panie fizjoterapeutki zabierają nas na rehabilitację. Pierwsze 45 minut to ćwiczenia oddechowe. Później 15 minut na rowerku. Są też masaże i specjalne naświetlania – tłumaczy Bartosz Zapolny, pacjent Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej przy szpitalu w Wolicy.

Pani Cecylia trafiła do Wolicy w bardzo ciężkim stanie. Na początku nie mogła sama wykonywać podstawowych czynności. Teraz, jak mówi, jest dużo lepiej. – Jak tutaj trafiłam to praktycznie nie siedziałam. Nie mogłam też za dużo mówić, bo mnie od razy dusiło. Teraz jestem już w stanie chodzić przy chodziku i samodzielnie się umyć – mówi Cecylia Zawrzygraj, pacjentka Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej przy szpitalu w Wolicy.

Do dyspozycji pacjentów nowego oddziału jest m.in. sala fizjoterapii wyposażona w nowoczesny sprzęt do rehabilitacji. Każdy chory ma ściśle określony plan zabiegów i ćwiczeń. – Pacjenci trafiają do nas na pobyty trzytygodniowe. Indywidualny tok leczenia ustalamy każdemu, ponieważ pacjenci mają zmiany pocovidowe o różnych stopniach zaawansowania. Począwszy od tych najlżejszych, do tych bardziej ciężkich – podkreśla Krzysztof Szubert, ordynator Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej przy szpitalu w Wolicy, specjalista rehabilitacji medycznej.

Pacjenci poddawani są zabiegom, które poprawiają wydolność ich płuc. Uczą się także, jak radzić sobie w przypadku duszności. – Uczymy pacjenta prawidłowo oddychać, właściwego stosunku wdechu i wydechu, a także jak prawidłowo używać przepony w oddychaniu. U najbardziej chorych pacjentów w grę wchodzi pionizacja i siadanie – dodaje Krzysztof Szubert.

Oddział funkcjonuje od kilkunastu dni, a w czwartek, 13 stycznia oficjalnie go otwarto. Budynek jest w pełni ekologiczny. Do jego budowy wykorzystano nowoczesne technologie, a inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim czasie. Budowa kosztowała ok. 6 milionów złotych. Znaczna część kwoty pochodzi z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Z kolei ok. 300 tysięcy to dofinansowania od samorządów wchodzących w skład Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick