DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pleszewskie Centrum Zdrowia samowystarczalne energetycznie? Produkuje własny prąd

Na dachu pleszewskiego szpitala zamontowano w sumie 135 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 49,95kWp. Zainstalowano je w systemie uniemożliwiającym uszkodzenie powierzchni dachu, który wcześniej został pokryty nową papą. Panele zostały ustawione w odpowiednim kierunku, tak aby uzysk energii elektrycznej był jak największy. Kolejnym krokiem było sprawne połączenie ich z siecią energetyczną. – Szpital nie może funkcjonować bez prądu. Wszystkie urządzenia niezbędne do ratowania zdrowia i życia pacjentów są zasilane energią elektryczną, począwszy od respiratora na rezonansie magnetycznym skończywszy. Bez prądu nie może się obejść żaden oddział, a tym bardziej sala operacyjna. Dlatego wybraliśmy najdogodniejszy i najbezpieczniejszy moment na przyłączenie fotowoltaiki do sieci, jakim jest noc z niedzieli na poniedziałek. To w tym czasie statystycznie najmniej się dzieje w szpitalu – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes szpitala.

Zadanie pod względem logistycznym było bardzo skomplikowane. Najbardziej ryzykowny okazał się ostatni etap polegający na dostosowaniu układu rozliczeniowego do instalacji fotowoltaicznej. Cała procedura trwała blisko sześć godzin i z ramienia szpitala uczestniczyli w niej pracownicy pionu technicznego i informatycznego. Tutaj konieczna okazała się niezbędna asekuracja pozwalająca na bezpieczne funkcjonowania placówki w tym czasie. – Musieliśmy wziąć pod uwagę każdy scenariusz przewidujący nieudane podpięcie do sieci i podjęcie działań  m.in. na wypadek przeprowadzania nagłych operacji, podłączania chorych  pod respiratory czy też ewakuacji pacjentów. Zabezpieczenie dla całego szpitala stanowiły dwa niezależne źródła prądu w postaci agregatów prądotwórczych, na szczęście wszystko przebiegło bez komplikacji i podłączenie fotowoltaiki do sieci energetycznej przebiegło płynnie. Uzyskaliśmy też odbiór instalacji od operatora, który zatwierdził prawidłowe podpięcie do sieci  – dodaje prezes.

Rocznie pleszewski szpital płaci za prąd blisko 800 tysięcy złotych. Fotowoltaika pozwoli zatem na obniżenie kosztów i zmniejszenie emisji  szkodliwych gazów do atmosfery. Istotne jest również to, że szpital nie planuje odsprzedawania energii, bo sam ją spożytkuje na własne potrzeby. Kosz całej inwestycji to 300 tysięcy złotych i powinna się zwrócić placówce w ciągu ośmiu lat.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz